בג"ץ ביטל הריסת בית מחבל שרצח חייל

השופטים קבעו כי החודשים שעברו מאז הפיגוע שבו נרצח החייל אלמוג שילוני הי"ד ועד להחלטה להרוס את בית המחבל אינם בגדר הזמן הסביר.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ט בכסלו תשע"ו

אליקים רובינשטיין
אליקים רובינשטיין
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בצעד נדיר ביטלו היום (שלישי) שופטי בג"ץ צו הריסת בית המחבל נו א-דין אבו חאשיה שדקר למוות את החייל אלמוג שילוני הי"ד בסמוך לתחנת רכבת ההגנה בתל אביב, בנובמבר אשתקד.

הרכב השופטים - אליקים רובינשטיין, מני מזוז וצבי זילברטל, קבעו כי 11 החודשים שעברו מאז הפיגוע ועד להחלטה להרוס את בית המחבל, אינם זמן סביר. נציין כי השופט רובינשטיין עמד בדעת מיעוט ותמך בהריסה חלקית של המבנה.

השופט מזוז כתב בפסק הדין כי "החובה לפעול במהירות הראויה היא מהמרכזיות במינהל תקין". לדבריו ''הפרת חובה כזו עלולה, בנסיבות מסוימות, למנוע הפעלתה, בין בשל מיצוי המועד להפעלת הסמכות ובין משום ויתור ומניעות".

השופט זילברטל טען כי הריסת בית המחבל בשלב הזה לא תרתיע מחבלים אחרים. ''משכך, ובעיקר נוכח האינטרסים שייפגעו מהריסת הבית בשיהוי ניכר, עמדתי היא כי הפעלת הסמכות בשלב זה תהיה בלתי סבירה ובלתי ראויה".

כאמור, השופט אליקים רובינשטיין טען מנגד כי ''הפתרון של הריסה חלקית מאזן באופן הולם בין הזמן שחלף בין האירוע להוצאת צו ההריסה וציפייתם של בני הבית, לבין התועלת שיש בהריסה חלקית של הבית לשם השגת הרתעה, ועל כך עמדנו מעלה".