ראש העיר תל אביב נגד תרבות הקניות בשבת 

רון חולדאי השתתף בשדולת הכנסת להתחדשות יהודית: ''אני מקבל בטבעיות שיום המנוחה במדינת היהודים הוא יום השבת ולא אחר. יהודי אני".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ט בכסלו תשע"ו

ראש העיר תל אביב-יפו, רון חולדאי, השתתף היום (שלישי) בדיון השדולה להתחדשות יהודית בכנסת בנושא פתיחת מרכזי קניות בשבת.

"אני גדלתי לתפיסת עולם שיום המנוחה אין בו מסחר ועבודה ואני מקבל בטבעיות שיום המנוחה במדינת היהודים הוא יום השבת ולא יום אחר, יהודי אני", אמר חולדאי.

ראש העיר הדגיש כי לכל אדם צריכה להיות הזכות ליום מנוחה בשבוע, ''יום שבו יוכל לבלות, לנפוש ולבקר את קרוביו. כיצד ניתן לאפשר לכלל הציבור ליהנות מיום המנוחה השבועי שלו? אם נשבית את המדינה באופן גורף השבת במובנה האורתודוקסי תמנע פעולות רבות שכל אחד מעוניין לבצע ביום המנוחה''.

מנגד, ציין חולדאי, ''ברור שלא ניתן להתיר מסחר ותעסוקה באופן גורף ולעקר את יום המנוחה מתוכן. הויכוח הוא לא ויכוח הלכתי. בואו נדבר אמת - הוויכוח הוא פוליטי שבא במסמך של סטטוס קוו".

"המדינה לא רוצה לקבל החלטות", האשים. ''אני מציע לפעול באומץ, לבחון את המצב הקיים ולגבש אמנה חברתית בה נסכים על כך שבשבת לא יתקיים מסחר בכלל ואפילו קניונים יהיו סגורים. מנגד התחבורה הציבורית תפעל ויפתחו קיוסקים ומרכולים במתכונת שבת''.

''כך נדאג שיום השבת יהיה יום מנוחה לכולם המוקדש לבילוי, תרבות ופנאי והדבר הזה עדיף לטעמי מתרבות הקניות שהתפתחה כאן בשבתות ואיננה ראויה במדינת היהודים כפי שהיא כיום''.

לדברי חולדאי, איזון שכזה ישקף את הערכים התל אביבים. ''לצד התפילות בבתי הכנסת בשבת יוסד עונג שבת של ביאליק. תותר פעילות בתי הקפה והקולנוע אבל כיום זה איננה כבר בעיה תל אביבית ולכן הבשורה צריכה לצאת מפה, מכנסת ישראל".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) העומד בראש השדולה להתחדשות יהודית יחד עם ח"כ רחל עזריה (כולנו), אמר בדיון כי "אנחנו מנסים ליצור מקום של זהות יהודית לאנשים שבוחרים לבטא את היהדות שלהם בדרכים אחרות. זה מסוכן אם חלק גדול מאוכלוסיה בישראל לא יצליח למצוא משמעות לחיים שלו".

שטרן הוסיף כי הוא עובד יחד עם ח"כ רחל עזריה על ''חוק שבת'' ברוח אמנת גביזון-מדן.