העולים מגיעים לישראל
העולים מגיעים לישראלפלאש 90

החל מהחודש הבא, יכפיל משרד הבינוי את הסיוע בשכר דירה, שמעניק המשרד לעולים חדשים, כך נחשף היום (שלישי) בוועדת העלייה והקליטה.

בעוד שהסיוע עומד היום על כ-400 ש"ח למשפחה, הרי שמהחודש הבא הוא יעמוד על כ-800 ש"ח.

יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) אמר, "עד היום הסיוע היה מגוחך כיוון שנשחק במשך השנים עם יוקר המחיה. סיוע שכזה משמש זרז בהחלטה לעלות לארץ, מסייע למשפחה בכלכלתה ומהווה מסר של כעידוד מצד הממסד כלפי העולים".

יונתן טיילור, נציג "נפש בנפש" הדגיש כי משרדי הממשלה השונים אמנם מתגייסים לטובת העולים החדשים בהטבות המסייעות לקליטתם בישראל. הטבות הדיור הניתנות ממשרד הבינוי עברו שחיקה משמעותית בשנים האחרונות, עד כדי כך שכיום אין הטבה משמעותית לעולים בדיור.

טיילור פירט כי עולה חדש זכאי לסיוע כספי בשכר דירה, החל מהשנה השנייה לעליה. עולה יחיד מקבל 223 ש"ח בחודש ומשפחה מקבלת 402 ש"ח לחודש, בשנה השלישית והרביעית, הסיוע מצטמצם ל-99 ש"ח לחודש למשפחה ו-89 ש"ח ליחיד.

לדבריו, תעריפי הסיוע לא עודכנו כבר קרוב ל-20 שנה, ובנוסף, אין התייחסות להרכב המשפחתי. כך למשל זוג נשוי או משפחה עם 4 ילדים יקבלו את אותו סכום חודשי. הוא ציין שהסיוע בשכר דירה בנושאים אחרים כגון מטעמי הכנסה הסכום הם גבוהים בהרבה ונעים בין 1,000 ל1,400 לחודש. הוא ביקש כי משרד השיכון יעדכן את תעריפי הסיוע בשכ"ד בצמוד למדד ויתייחסו לגודל המשפחה. כאמור, החל מהחודש הבא, יוכפלו כל הסכומים.

בדיון עלתה גם בעיית הסיוע במשכנתא. כיום עולים חדשים מקבלים תוספת ניקוד לתעודת הזכאות צורך קניית דירה ראשונה בישראל. תוספת הניקוד היא מזערית ביחס לכלל הניקוד, מעבר לכך שעולים רבים אינם עונים על קטגוריות אחרות כשירות בצה"ל. כך יוצא שתוספת הניקוד אינה משמעותית כלל.

בנוסף, כיום הריבית היא 3%, כלומר גבוהה בהרבה מהצעת הבנקים מציעים, וכך אין עולים חדשים המבקשים היום את המשכנתא הממשלתית. נציגי העולים ביקשו את הורדת הריבית והפיכת הטבת המשכנתא למושכת.

נציגי העולים ביקשו להשיב גם את מדרגות המס לקניית דירה. לדבריהם, עד סוף שנת 2012 עולים חדשים היו זכאים לקבלת הנחה בתשלום מס הרכישה לקניית דירת מגורים ראשונה בישראל. מדרגת המס הייתה שונה משל ישראלי רגיל, ולכן עולים חדשים יכלו לבחור באיזה מסלול הם רוכשים את הדירה, כישראלי או כעולה חדש בהתאם למדרגות המס. ואולם, מאז תחילת שנת 2013 מדרגות המס של העולה אינן רלבנטיות, שכן מדרגת מס לעולים חדשים היא אחת בלבד, 0.5% עד סכום של 1,700,220 ₪. זאת, כאשר בחישוב רגיל, לישראלי כמה מדרגות מס ותשלום המס הוא רק על ההפרש בין המדרגות, כאשר אצל עולה הוא על כל הסכום. בכל חישוב אפשרי של מדרגות המס של עולים חדשים, יוצא שעולה משלם יותר מס רכישה מישראלי רגיל.