באומן וחסון. ראשי מנהלת הליגות
באומן וחסון. ראשי מנהלת הליגותצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"אם אצטרך לבחור בין אימון כדורגל לשבת, אבחר בשבת", כך אמר מאמן מכבי יבנה יוסי זוזוט, העומד במוקד פרשה חדשה העוסקת בין שמירת השבת לבין משחקי הכדורגל בליגה הלאומית. 

זוזוט, מאמן מכבי יבנה, נאלץ ביום שישי האחרון לנטוש כבר במחצית משחקה של קבוצתו יבנה מול רמת השרון במסגרת הליגה הלאומית, בשל העובדה כי השבת עומדת להיכנס. 

זוזוט, שעזב את קבוצתו כשהיא ביתרון שער על פני המארחת מהשרון, עשה את השבת בבית חברו לצוות האימון, שוקי נגר לאחר שמראש הבין כי לא יספיק להגיע לביתו בשל משחקה של קבוצתו ואת דבר ההפסד שמע רק לאחר השבת. נגר הוא זה שהעביר את יתר המשחק על הקווים של הקבוצה מיבנה, לאחר שזוזוט עזב.  

עזיבתו של זוזוט את המשחק במחציתו, העירה מחדש את נושא השבת במשחקי הכדורגל בליגה הלאומית, כשכבר בעבר הסתמנה פשרה כי קבוצות המבקשות שלא לשחק בסמוך לכניסת השבת יקבלו היתר לכך ממנהלת הליגה, אך נראה שבפועל הדברים לא כך. 

בקבוצה מיבנה משחקים כמה שחקנים המגדירים עצמם כשומרי מסורת ובפרט שומרי שבת, וזו ביקשה לא פעם לקיים את משחקיהם שלא בסמוך לכניסת השבת או יציאתה. לא פעם, רוכשים שחקני הקבוצה יחד דירה במלון הקרוב למגרש, וזאת בכדי שלא לחלל את השבת מצד אחד ומצד שני להמשיך ולעסוק בספורט.

 ביבנה אמרו כי "יש לנו מאמן דתי שבחר לעסוק באימון כדורגל. כל השנים המשחקים בלאומית נערכו בשישי לפני כניסת השבת או ביום שני זאת כדי ששומרי השבת יוכלו להשתתף".

במנהלת הליגה ובהתאחדות לכדורגל כעסו על עזיבתו של זוזוט את המשחק באמצעו, והחליטו כי יעמידו אותו ואת הקבוצה כולה לדין על כך. ביבנה אמרו כי המשחק היה אמור להתקיים בשעה 14:00, אך נדחה בשעה למרות שאלה לא אישרו את הדחיה, משכך נאלץ מאמן הקבוצה זוזוט להיעדר מהמחצית השניה.

היום (שלישי) שלחה הקבוצה מהלאומית מכתב נוסף אל ההתאחדות לכדורגל ולמנהלת הליגה בו הם דורשים שלא לשבץ את קבוצתם למשחקים בשעות מאוחרות ביום שישי שגובלות עם כניסת השבת. לדברי הקבוצה, "יש אפשרות לשחק ביום שישי מבלי להיכנס לשבת" וכך ביקשו ביבנה.

בארגון 'צו פיוס' אמרו על החלטת ההתאחדות ומנהלת הליגה להעמיד את יבנה וזוזוט לדין, כי "אין זה הגיוני להעמיד לדין אדם בהתבסס על אמונתו ואורחות חייו".

עוד אמרו בארגון, "חשוב לנו בצו פיוס לתמוך בכל אחד שמעוניין לשחק כדורגל בין אם הוא חילוני, דתי, מסורתי או מגיע מכל מגזר אחר. אמנם מאמן מכבי יבנה, יוסי זוזוט היה צריך להודיע לפני כן להתאחדות על עזיבתו ברגע שנודעה לו שעת המשחק, אך אין זה הגיוני להעמיד לדין אדם בהתבסס על אמונתו ואורחות חייו".

עידו דיאמנט, מנהל ליגת צו פיוס בכדורגל המפעילה למעלה מ-80 קבוצות אשר אינן פועלות בשבת, אמר כי "אנחנו בצו פיוס מבקשים מהתאחדות לבוא ולשבת כדי למצוא פתרון מקובל על כל הצדדים כדי שמקרים שבהם השבת מתנגשת עם האינטרס לשחק כדורגל לא יפגעו בצופים, שחקנים, מאמנים וכל הנוגעים בדבר".

לדבריו, "ההתאחדות עושה זאת מזה 12 שנים במחלקות הנוער כאשר היא תומכת ועוזרת לקבוצות צו פיוס לשחק בימי חו"ל ובימי שישי לפני כניסת שבת, אנחנו מצפים ממנה לייצר מסגרת שתאפשר לכל אדם לשחק, לאמן ולצפות בכדורגל במדינת ישראל".