אקדח
אקדח צילום: Thinkstock

מאבטחים חמושים נדרשים לאחרונה לעבור מבחן ידע מקיף בשפה העברית, כדי לאשר את רישיונם, מה שמכשיל עולים חדשים.

יו"ר ועדת העלייה והקליטה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) אמר היום (רביעי) בדיון מיוחד בעניין כי הקשחת התנאים גורמת לפגיעה בעולים, וגם מי שעבדו זמן רב כמאבטחים מתקשים לעבור את המבחן.

בנוסף, לדבריו, אגרת המבחן, בסך 600 ש''ח, מכבידה על המאבטחים. בסיום הדיון, הבטיח המשרד לביטחון פנים כי יערוך מבחן למאבטחים – בשורת שפות נוספות.

ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) שיזם את הדיון, סיפר על מספר רב של פניות אליו בנושא זה. "המחבלים לא בודקים את השליטה בעברית לפני שהם דוקרים, וזה אבסורד שכשישראל נמצאת תחת איום ביטחוני - רשויות המדינה שוללות ממאבטחים את הנשק שבעזרתו הם יכולים להציל חיים.

''ידוע שרוב המאבטחים הם עולים, אך מאז ששונה החוק אנו עדים ליותר ויותר מאבטחים המאבדים את עבודתם, רק בגלל שלא הצליחו לעבור את המבחן מ-600 שאלות בעברית גבוהה מיוחד", סיפרה רזבוזוב.

ח"כ סופה לנדבר (ישראל ביתנו) הלינה כי "מי שהגיעו ארצה עם השכלה רפואית נאלצו בכל זאת לעבוד באבטחה. לפני חצי שנה התקבלה החלטה שהם צריכים לעבור מבחן פסיכולוגי. פניתי לשר וקיבלתי תשובה לא הוגנת, ואנו דורשים ביטול של המבחנים או שינוי השפה".

לדברי פיני שיף, מנכ"ל הארגון הארצי של חברות האבטחה בישראל, "הצעת חוק שהתייחסה בתחילה לכל המחזיק נשק, הידרדרה מהר רק למאבטחי חברות האבטחה. אזרח פרטי מופיע אחת לשלוש שנים במטווח ולא נתון לעוד פיקוח, ודווקא מאבטחים שיותר מפוקחים על ידי חברות האבטחה ועוברים השתלמויות, נדרשים לפיקוח-יתר".

לדברי יואל לוי, סמנכ"ל המשרד לביטחון פנים, עד אישור החוק נבחנו 10,367 מאבטחים, מתוכם 130 בלבד התקשו בשפה, ו-386 נפסלו כיוון שהמבחן נתן אינדיקציה מובהקת כי הם מסוכנים לשאת כלי ירייה.

עבור מי שהתקשה בעברית, המשרד כעת בעיצומו של ניסוי למבחן בכל השפות, ובסוף החודש הקרוב כולם יוכלו להיבחן בשפה נוספת. ד"ר אורי דן, יועץ למסוכנות במשרד, הוסיף כי יש מבחן בצרפתית, רוסית, ספרדית וערבית ובקרוב גם אמהרית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו