פרופ' דורון בר יעמוד בראש מכון שכטר

פרופ' בר מחליף בתפקידו את פרופ' דוד גולינקין שהיה נשיא המכון ב-15 השנים האחרונות.

ערוץ 7 , כ' בכסלו תשע"ו

פרופ' דורון בר
פרופ' דורון בר
צילום: באדיבות מכון שכטר

פרופ' דורון בר הוא הנשיא החדש של מכון שכטר למדעי היהדות, מוסד אקדמי לתואר שני ביהדות בירושלים.

פרופ' בר הוא גיאוגרף היסטורי שלתפישתו, ניתוח של מקומות ואירועים היסטוריים עשוי להסביר פעמים רבות תופעות שהן חלק מן הנוף והרחוב הישראלי של ימינו.

מחקריו עוסקים בתולדות המקומות הקדושים, העממיים והלאומיים במדינת ישראל, ביניהם הכותל המערבי, הר הבית, יד ושם והר הרצל והוא מלמד על נושאים אלו שנים רבות במכון שכטר. פרופ' בר מחליף בתפקידו את פרופ' דוד גולינקין שהיה נשיא המכון ב-15 השנים האחרונות.

"האתגר הגדול שלי כנשיא החדש של מכון שכטר הוא להפוך את מדעי היהדות, את העיסוק בהיסטוריה ובהגות היהודית, את החינוך היהודי ואת המדרש לרלוונטיים הרבה יותר לחברה הישראלית המודרנית מאשר הם כיום", אומר פרופ' בר.

על תפילת יהודים בהר הבית אומר פרופ' בר "עד לשנת 1967 יהודים לא עלו להר הבית, הן לאור התנגדות הממסד הרבני והן בשל איסור המוסלמים. אך ההוויה שנוצרה לאחר מלחמת ששת הימים שינתה את המציאות ההיסטורית הזו".

"כאשר אני מבקר מדי שנה בהר הבית יחד עם תלמידיי לשם לימוד ההיסטוריה של המקום, אני לא שוכח לרגע את העובדה שהמקום התקדש במהלך ההיסטוריה למאמיני שלוש הדתות המונותאיסטיות, תופעה שהיא יוצאת דופן בעולם כולו", הוסיף. 

לדבריו "יש בירושלים צירוף יוצא דופן של עבר והווה שמשולבים אחד בשני בצורה שבלתי ניתנת להפרדה, מה שהופך את החיים בעיר הזאת, את העבודה והמחקר עליה למיוחדים ומעניינים כל כך".