"מאז 2009 איראן לא מפתחת נשק גרעיני"

כך עולה מדו"ח שפרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כחלק מיישום הסכם הגרעין. עם זאת מתברר שאיראן ניסתה בעבר לפתח נשק גרעיני

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ' בכסלו תשע"ו

"מאז 2009 איראן לא מפתחת נשק גרעיני"-ערוץ 7
הכור בבושהר
רויטרס

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מבהירה הערב בדו"ח שהיא מפרסמת, כי לא נמצאו ראיות לכך שאיראן מנסה לפתח גרעין למטרות צבאיות בשנים האחרונות, אך מודה שבין השנים 2003 ל-2009 ניסתה איראן לפתח נשק גרעיני.

על פי ממצאי הסוכנות, איראן בלמה את פעולותיה וניסיונותיה להשגת נשק גרעיני עוד בשלבי התכנון המאוחרים ושלבי הניסיונות הראשונים.

מדובר במסמך הרשמי הראשון שמפרסמת הסוכנות בנושא, בעקבות הסכם הגרעין שנחתם בחודש יולי בין איראן לבין המעצמות.

בעקבות פרסום המסמך מתכוונות המעצמות להתחיל בתהליכים להסרת הסנקציות שהוטלו על הממשל בטהרן בשל תוכנית הגרעין.

הסוכנות אינה צד רשמי בהסכם, אבל שני הצדדים הצביעו עליה כעל מי שתפקח על יישומו, והדו"ח שפורסם היום, הוא חלק מהמהלך.

כזכור, לפני כחודש הורה נשיא ארה"ב ברק אובמה להיערך להסרת מרבית הסנקציות על הממשל בטהרן, כחלק מיישום העיסקה שנחתמה בנוגע לגרעין האיראני.

השר ד״ר יובל שטייניץ מגיב לדו"ח שפירסמה הערב הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנוגע לאיראן ומבהיר כי הוא מעלה "חשדות חמורים שאיראן ממשיכה גם לאחרונה במאמצי הסתרה, שיבוש וטשטוש". 

"למרות שדו"ח סבא״א קובע, שאיראן הפסיקה את פיתוח מנגנון הפצצה כבר בשנת 2009, הוא רחוק מלהרגיע. זאת מכיוון שהמסמך מדגיש שאיראן עסקה עד לאחרונה במאמצי הסתרה של פעולות הגרעין הצבאי שלה, ומאשים אותה בנסיונות שיבוש של החקירה. הדו"ח איננו צריך לשמש צפירת הרגעה, אלא להזכיר לכולנו שאיראן היא שור גרעיני מועד, שקשה להאמין בו", אמר השר.