מתתיהו, מתוך הציור 'מרד החשמונאים' של גוסטב דורה
מתתיהו, מתוך הציור 'מרד החשמונאים' של גוסטב דורה ציור: גוסטב דורה

אולי בהשפעתם של פסטיבלים ומחזות זמר עמוסי פירוטכניקה בומבסטית יש מי שנדמה לו שמתתיהו הזקן, מחולל מהפכת החשמונאים, הוא איזה סב קשיש בעל עיניים חכמות וקמטי תבונה חרוצים על מצחו, עוטה גלימה הנשען על מקל עץ מגולף עתיק ומרשים, מין דמבלדור שכזה, אך אם רק נהרהר מעט בדמותו של הגיבור שמאחורי גיבורי סיפור החנוכה נגלה דמות אחרת לחלוטין. ספק גדול אם אדם שכזה היה נבחר לוועד הבית בישראל של ימינו, ובכל זאת, מנהיג היסטורי.

ומה לגבי האירוע ההוא במודיעין, כאשר עמד מול אותו מתייוון מקריב החזיר לזאוס. ניתן לשער שהתנהגות שכזו, שאינה תואמת את כללי הנימוס הנוקשים של הגברת בבלי, הייתה מתועדת מיידית ב'יוטיוב' ומורידה מיידית לאפס את סיכוייו של האיש להנהיג, שלא לדבר על אפשרות ראלית של שליחתו למאסר ממושך
עיצמו לרגע את העיניים (לא עכשיו. עכשיו אתם קוראים. אחר כך) ודמיינו לעצמכם אדם המבקש להנהיג את העם, לחולל מהפכה של ממש, מבלי שיש לו את הרוב הדמוקרטי הנדרש. על פי תפיסת עולמו האמת שבשמה הוא יוצא לקרב היא האמת הנצחית, גם אם במדד הדמוקרטי הוא נשאר בגדר מעטים מול רבים. לא בטוח שהמכון לדמוקרטיה יאהבו במיוחד התנהגות שכזו.

ומה לגבי האירוע ההוא במודיעין, כאשר עמד מול אותו מתייוון מקריב החזיר לזאוס. ניתן לשער שהתנהגות שכזו, שאינה תואמת את כללי הנימוס הנוקשים של הגברת בבלי, הייתה מתועדת מיידית ב'יוטיוב' ומורידה מיידית לאפס את סיכוייו של האיש להנהיג, שלא לדבר על אפשרות ראלית של שליחתו למאסר ממושך. אדם שכזה, השולף חרב על כל מקריב חזיר שבמקרה עבר בסביבתו, היה נדרש מיידית לשתות כוס מים, לקחת כדור, להירגע ולהפנים שכעס וחרון אף אינם יועצים טובים לפני פעילות.

מתתיהו גם אינו מוכן לקבל את מרות השלטון והרשויות. הוא מבצע פעולות מרי פומביות ובניגוד לחוק הרשמי הוא מעז לסרב לדרישה שיהיה הוא עצמו ראשון מקריבי החזיר. אם לא די בסרבנות זו לרשויות החוק הוא גם בוחר להרוג את מי שנאות להחליף אותו ולבצע את המשימה במקומו, ובנוסף לכל אלה הוא בוחר להרוג גם את השליח החוקי של השלטון. קיימת סבירות גבוהה מאוד שהיועץ המשפטי לא היה מגלה אורך רוח כלפי מבצע מעשים שכאלה.

מתקפה תקשורתית כוללת הייתה מופנית כיום כלפי מתתיהו על חרחור המלחמה וביצוע מעשים שתייגו את כלל היהודים כקיצוניים, כמורדים וכראויים לענישה חמורה. ב'בצלם' היו מחלקים דפים וכלי שרטוט לכפריים שסביב מודיעין על מנת לתעד את מעשיהם של מתתיהו וחמשת בניו המורדים והמתסיסים.

מישהו היה עובר בשתיקה על מאבק של קשיש זועם נגד נישואי יהודים ויוונים, מגדיר את המעשה כהתבוללות וקורא למלחמת חורמה באנשים הללו? התקשורת הייתה מקבלת בהבנה ובסלחנות מין גופשטיין שכזה?
ניתן לשער שגם הקריאה ההיא, 'מי לה' אלי', הייתה נכללת תחת הכותרת 'הסתה'. פרשנים משפטים מלומדים היו נקראים אל האולפנים הממוזגים ומבהירים שהמשמעות האמתית שמסתתרת מאחורי הקריאה הזו היא שהנענים לקריאה ראויים לחבור אל מתתיהו, ומאידך ראויים לחיים, אך מי שאינו שייך לקבוצה זו ראוי ליחס קשה עד כדי הרג. על אמירה שמשמעותה כזו לא ניתן לעבור לסדר היום, יאמר לכם כל חובב שוויון מצוי.

ומה דעתכם? כיצד היו חברי ועדת טירקל מקבלים את ה"נפוטיזם" שבמינויים שהעביר מתתיהו על דעת עצמו ומבלי להיוועץ בוועדה מסודרת ומסדרת? האם המינוי של בנו שמעון כאיש העצה של הצבא ושל בנו יהודה כמפקד הצבא אינו עילה ראויה לקומם עליו לא רק את זעמו של השופט בדימוס טירקל, אלא גם את אריה אבנרי ועמותת 'אומ"ץ' שלו. סביר להניח שהרצים היו יוצאים דחופים ובידיהם הודעה לתקשורת ולפיה אם לא ייתן מתתיהו תשובות מהירות וטובות יעתרו לבג"ץ, כמקובל במחוזותינו.

ומה על הביטחון המופרז שהפגין מתתיהו כאשר בחר לצאת בראש בודדים למאבק באימפריה היוונית עצומת הממדים הדורשת ארצות וממלכות? אפשר לנחש בזהירות שרק על כך היו מדיחים אותו מקורס קצינים ומבהירים לו שהעומד בראש כוח צבאי לא יכול לצאת למערכה מבלי לבחון את היתכנות הניצחון, ומי שמסכן את מעט חייליו בקרב חסר סיכוי ראוי לעמוד לדין צבאי. הגיוני.

ואם נמשיך ונפשפש במעשיו של מתתיהו יגדל עד מאוד הספק אם אכן ניתן לשלב את דמותו במחזה ילדים לחג. מישהו היה

בלי יועמ"ש ובלי תקשורת, בלי יחצ"נים ובלי בצלם, יש מנהיגים שנכנסים אל דפי ההיסטוריה ומחוללים שם מהפיכות מעוררות השראה, לשם כך צריך לא מעט נתונים אבל בעיקר אמונה בצדקת הדרך
עובר בשתיקה על מאבק של קשיש זועם נגד נישואי יהודים ויוונים, מגדיר את המעשה כהתבוללות וקורא למלחמת חורמה באנשים הללו? התקשורת הייתה מקבלת בהבנה ובסלחנות מין גופשטיין שכזה? מן הסתם היו מבהירים לו שחופש הפרט חירותו וזכויותיו מאפשרים לו להינשא למי שהוא רוצה, איך שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה, ולא ניתן בשם עקרונות אנכרוניסטיים שהורדו מהר סיני לפצוח בחידוד חניתות והשחזת סכינים. אורלי וגיא לא היו נותנים לו להוציא משפט אחד שלם.

אגב, לו היה בוחר מתתיהו להתמודד במרכז של אחת המפלגות, לאיזה היקף של תמיכה היה זוכה בגילו המתקדם? בעידננו המקדש נעורים ובלוריות שחורות קשה להניח שהיו מאפשרים לו לעלות אל הבמה ולו לרגע כדי לפרוס את משנתו האידאולוגית והערכית, "יאללה, תביאו דוגמנים וסלב'ס", היו צועקים אליו.

ולמרות הכול, ואף על פי כן, בלי יועמ"ש ובלי תקשורת, בלי יחצ"נים ובלי בצלם, יש מנהיגים שנכנסים אל דפי ההיסטוריה ומחוללים שם מהפיכות מעוררות השראה, לשם כך צריך לא מעט נתונים אבל בעיקר אמונה בצדקת הדרך.

---

מתוך מגזין ערוץ 7