מליסבון לטבריה - ביקורת ספר

חייה הסוערים והקשים של דונה גרציה, אשת העסקים היהודייה מפורטוגל, נפרשים בספרה הססגוני של מיכל אהרוני-רגב

תגיות: אתנחתא 671
יוסף ארנפלד , כ"א בכסלו תשע"ו

מליסבון לטבריה - ביקורת ספר-ערוץ 7
תחקיר של שבע שנים. 'תליון הזהב של דונה גרציה'
מיכל אהרוני-רגב, בהוצאת: גוונים

'תליון הזהב של דונה גרציה'

מיכל אהרוני-רגב

הוצאת גוונים

382 עמ'

סיפור חייה הפתלתל והלא פשוט של דונה גרציה מחזיר אותנו חמש מאות שנים אחורנית, אל התקופה שמיד אחרי גירוש ספרד.

משפחתה של דונה גרציה עוברת לפורטוגל במטרה להגיע אל המנוחה ואל הנחלה, אך אז הצרות רק מתחילות. היהודים נדרשים להתנצר, בלי שתינתן להם אופציה לעזוב את המדינה. רובם הופכים להיות אנוסים, או כפי שכונו - "נוצרים חדשים", וכמובן נבדקים בשבע עיניים כדי לוודא שאינם חוזרים ליהדותם.

ברומן היסטורי מרתק ומצמרר כאחד שמספרת הגיבורה כעדות מכלי ראשון, היא נאלצת בו זמנית להתמודד עם טרגדיה אחר טרגדיה, שמתרחשות במקביל מכל כיוון אפשרי. בני משפחתה הולכים לעולמם בזה אחרי זה. אביה, למשל, מקבל דום לב ונפטר באמצע החופה הסודית שלה כשהבישוף נוקש בדלת. היא נאלצת להסתיר את יהדותה ולברוח ממקום למקום כדי לשמור על עסקיה, שבזכותם התאפשר לה להציל אנוסים נוספים. המסע הארוך שלה מתחיל מליסבון שבפורטוגל ועובר דרך אנטוורפן, ונציה, פרארה, סלוניקי, קושטא וטבריה שבארץ ישראל.

דונה גרציה מחזיקה ברכוש רב ומנהלת ביד רמה ושקטה את עסקי המשפחה חובקי העולם, שעוזרים לה לתמרן בנתיבי הבריחה בשל קשריה הענפים עם שליטים שזקוקים לכסף כדי לנהל את מלחמותיהם ואת חיי הפאר של חצרותיהם, אך הוא גם מוביל ללא מעט סכסוכים משפחתיים פנימיים שמקשים לא פעם על העסקים התקינים מחד, ומאידך על נתיבי הבריחה.

אהרוני-רגב חקרה את הנושא במשך שבע שנות כתיבת הספר ומילאה אותו בצבע, בפרטים ובעושר כאילו נכחה בכל האירועים בעצמה. השפה שלה עשירה מאוד ומתובלת בפתגמים אופייניים בספניולית. היא מתארת בססגוניות את החיים בפורטוגל של לפני חמש מאות שנה ויורדת עד לפרטי פרטים של ממש, חיי היומיום בבתים, ברחובות ובשווקים, וגם את החיים היהודיים של האנוסים.

חייה האישיים של אהרוני-רגב הם בעלי קווי דמיון לא מעטים לסיפורה של דונה גרציה. היא עברה בין בתי ספר, ביניהם מנזר, ונאלצה להסתיר את יהדותה. היא ספגה הצלפות על הידיים, עמדה בפני ניסיונות להמיר את דתה ונאסר עליה לדבר עברית. הזיכרונות האלה שחיים בה כאילו התרחשו אתמול, הם אלו שהובילו אותה לשכתב את סיפורה של הדמות ההיסטורית, והיא עושה זאת בהצלחה רבה.