"יהודי ספרד, שובו הביתה"

יו"ר ועד עדת הספרדים בירושלים, אברהם חיים, מגיב לקריאות של מלך ספרד לצאצאי מגורשי ספרד לחזור לארצו: "זה עידן חדש".

בני טוקר , כ"א בכסלו תשע"ו

ספרד
ספרד
פלאש 90

מלך ספרד פליפה השישי ממשיך באחרונה את הקו הקורא ליהודים שגורשו מהמדינה לפני למעלה מחמש מאות שנים במהלך הגירוש הגדול, לשוב לארצו.

השבוע הוא אמר בטקס שהתקיים בארמונו עם יהודים ממוצא ספרדי: "אנו רוצים שתשובו הביתה, התגעגענו אליכם. תודה על נאמנותכם לנו, ועל ששמרתם כמו אוצר יקר על שפתכם ומנהגיכם".

ד"ר אברהם חיים, יושב ראש ועד עדת הספרדים בירושלים, שוהה כעת בקורדובה שבספרד, ולדבריו עד כה הוא מטפל בעשרות פניות של יהודים שמעוניינים לקבל אזרחות ספרדית, על פי החוק החדש שנחקק בנושא במדינה.

"הדברים של המלך השבוע בטקס בארמון במדריד הם בעצם נתינת גושפנקא מבית המלוכה לפתיחת עידן חדש בין ספרד ליהודים. ספאני כבר חתמתי על ארבעים פניות של צעירים ישראלים שמבקשים להשיג את הדרכון הספרדי ובכך להיות חלק מהאחוד האירופי. אני בוודאי שלא מעודד ירידה מהארץ, אבל זו זכותה של ספרד", הוא אומר בשיחה עם ערוץ 7.

חיים, הוא האיש המוסמך לחתום על התעודות שמאשרות את שורשיו הספרדיים של המבקש. "אם המועמד דובר לאדינו זה מספיק לי, אבל הוא צריך גם לדעת את הספרדית המודרנית כדי להתקבל לתהליך. מספיק שאתה ממוצא ספרדי דרך אחד מההורים, אבל זה צריך להיות ספרדי מספרד, לא ספרדי ממרוקו או תימן".

"צריך להוכיח את המוצא ולדעת את החוקה הספרדית על בוריה. ואחרי כל התרגומים של המסמכים והחתימה בנוכחות נוטריון, אפשר לזכות בדרכון הספרדי ואז נפתחות האפשרויות לגור בספרד או בשאר מדינות האחוד האירופי", הוא מספר.

על פי ההערכות, ברחבי העולם מתגוררים יותר מ-3.5 מיליון יהודים ממוצא ספרדי, שעונים על הקריטריונים שמאפשרים לקבל את האזרחות הספרדית.