דורי גולד: יש חשש שירדן תפנה לגז האיראני

מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד, העיד היום בפני וועדת הכלכלה בדיון על מתווה הגז, "עיכוב בהתנעת התהליך יגרום נזק לאינטרסים של ישראל".

רפאל לוי , כ"א בכסלו תשע"ו

ד"ר דורי גולד
ד"ר דורי גולד
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) המשיכה היום (חמישי) בהליך ההתייעצות בעניין מתווה הגז.

אתמול החלה הוועדה לדון בהיבטים של מדיניות החוץ וביטחון המדינה, והיום מנכ"ל משרד החוץ, ד"ר דורי גולד, סקר את היבטי החוץ של המתווה.

"כשמדברים על ההשלכות הבינ"ל בפיתוח הגז על מדיניות החוץ של ישראל, לא מדברים על משהו שקורה תוך חודש חודשיים או שנה שנתיים", אמר גולד, "ההשפעות הבינ"ל זה דבר שמתבטא אחרי מספר שנים. יש אפקט מצטבר של תופעות שאנחנו מזהים. פיתוח הגז הישראלי מהווה הזדמנות חשובה בשיפור מעמדה האסטרטגי של ישראל, וכניסה למועדון יוקרתי של יצואני אנרגיה. עיכוב בהתנעת התהליך יגרום נזק לאינטרסים של ישראל".

לדבריו, "יש הסכם כוונות עם ירדן ליצוא גז לחברת החשמל הירדנית, אבל אי ביצוע של פיתוח הגז וחסימה של הגז הישראלי לירדן לא יהיה טוב ליחסים שלנו עם הממלכה ההאשמית. הסכם כוונות ליצוא הושג במאמצים וברגישות מדינית, תוך סיכון פוליטי של ממשלת ירדן. זה יעזור לירדן להתמודד עם בעיית הפליטים ולעבור לצמיחה". הוא הוסיף כי ללא חלופה ישראלית תפנה ירדן לחלופות שאינן חיוביות מבחינת ישראל.

גולד התייחס גם לסוגיה האיראנית, ואמר, "יישום הסכמים מקבל משנה תוקף אודות כוונת איראן לייצא גז לירדן, דרך צינור בעיראק. לאחרונה, בחודש שעבר, חתמה איראן על הסכם להכפיל את יצוא הגז לעיראק". עוד ציין גולד כי יש לישראל אינטרס גם להבטיח אספקת גז לרשות הפלסטינית. "אני לא מאמין שהגז יביא את השלום עם הפלסטינים, אבל זה יכול לחזק שלום עתידי", אמר.

עוד הוא ציין כי ארה"ב משחקת תפקיד של שושבינה מרכזית בדחיפת הצדדים לחתימה על מכתבי הכוונות וההסכמים, ומייחסת חשיבות רבה ליישומם לפיתוח כלכלת המזרח התיכון.

גולד הוסיף, "קיים עניין גם באירופה לפיתוח השדות ויצוא הגז הישראלי. פיתוח לווייתן יהווה מרכיב משמעותי בפיתוח יחסים עם קפריסין ויוון. באירופה יש בעיות אנרגיה לא פשוטות. המקורות בצפון אפריקה מאוימים על ידי הרחבת פעולות אל קאעידה. הגז הרוסי והמשבר באוקראינה משפיע גם הוא ואירופה מודעת שהיא חייבת לגוון את מקורות האנרגיה של היבשה".

גולד ציין כי "תדמיתה של ישראל בעיני העולם כמושכת השקעות נפגעה כתוצאה מאי פיתוח השדות. יציבות כלכלית ומשיכת משקיעים זה אינטרס מדיני אסטרטגי ראשון במעלה. עיכוב נוסף עלול לגרום לעזיבת חברות הפועלות בתחום זה בישראל".

רון אדם, נציג אגף כלכלה במשרד החוץ שעוסק בדיפלומטיית אנרגיה אמר: "אנחנו רוצים להיות לא רק במועדון של יצרני גז אלא גם של יצואני גז, ונוצר חשש שאנחנו לא נהייה רלוונטיים. בכנס גדול ישב לידי נציג מצרי ששאל 'נו מתי אפשר לקבל מכם גז', והסברתי לו בדיון את מה שצריך". לדבריו, המצרים זקוקים לגז מאחר שפיתחו תעשייה ואפילו חיברו בתים פרטיים לגז.

ח"כ כבל התייחס לחשיבות הסקירה של נציגי משרד החוץ, "אחת הסיבות להפעלת סעיף 52 (עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים) זו עמדת משרד החוץ, ההיבטים המדיניים יש להם את עיקר המשקל בתהליך".

כבל הוסיף, "סעיף 52 לא הופעל עד היום ואני מבין שיש לזה השפעה על היחסים עם מצרים ורוצה שהיחסים יהודקו, ולמרות אותו דיפלומט ששאל את רון 'נו מתי', כדי להפעיל את סעיף 52 צריך לראות השפעה ברורה. נעשה מעשה שהוא לא עניין של מה בכך והשאלה אם בעקבותיו נקבל מזרח תיכון חדש?".

גולד השיב, "מצרים היא רק חלק אחד של התמונה האזורית. בשבילי הדבר הבולט ביותר והחשוב ביותר זה היחסים עם ירדן והיא תחפש אלטרנטיבות אם אין לה מספיק אנרגיה להתפלת מים וצרכי המשק, היא תפנה למישהו אחר. כשאני רואה סימנים שהאיראנים אחרי ההסכם הגרעיני, עם גיבוי בינלאומי להידוק קשרים כלכליים עם המערב, מדברים על יצוא גז לעיראק ומערבה זה דבר שאני חייב לקחת בחשבון. כרגע מי שיבנה צינור מעיראק לירדן יצטרך להתמודד עם דאע"ש וקבוצות שיעיות".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) מתחה ביקורת קשה על הסקירה. "אני מופתעת מחוסר הבקיאות שלכם בנושא ומהדברים שלכם שאין קשר בינם לבין המציאות", אמרה למנכ"ל גולד ולאדם.

לדבריה, "אירופה צורכת בשנה כמות שדומה ללווייתן, לכן זה כמו נמלה על גב של פיל. נובל לא תעזוב אותנו בגלל האקלים העסקי. ישראל זו ביצת זהב עבור נובל לכן זאת אמירה שאין מאחוריה דבר חוץ מסיסמאות. מצרים לא צריכה את הגז שלנו וממילא הוא לא יועבר אליה, אלא כתחנת מעבר ליצוא לאירופה. החלופה של ירדן היא בכלל לא איראן אלא מצרים, גז מאיראן לירדן שעובר דרך דאע"ש זה מופרך. לגבי הרשות הפלסטינית אין ויכוח, אבל החישוב לגבי תמר כולל גם את צרכי ירדן והרשות לפחות ל-15 שנים הבאות והצינור לירדן בתהליכי השלמה – ואמרתי רק עשירית מהדברים הלא מדויקים שאמרתם".

ח"כ דוד ביטן (הליכוד) מחה על זה שלדבריו ח"כ יחימוביץ מעליבה את המומחים מטעם משרד החוץ. "הם מתמצאים לא פחות טוב ממך", אמר. ח"כ יחימוביץ' הגיבה: "בגז לא". ח"כ ביטן קרא לה להתנצל וח"כ יחימוביץ' אמרה לביטן כי הם אלה שצריכים להתנצל בפני הציבור.