10 שנות מאסר לנאשם בפרשת הבנק המחתרתי

מאיר אוחנה, אשר היה רשום כיהלומן בבורסה ליהלומים, שימש בפועל כבנק בלתי חוקי ועסק בהלבנת כספים. היום נגזר דינו.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ד בכסלו תשע"ו

זינוק בשער הדולר ישפיע על כל אזרח. דולרים
זינוק בשער הדולר ישפיע על כל אזרח. דולרים
פלאש 90

שופט בית המשפט המחוזי בת"א, דוד רוזן, גזר הבוקר (ראשון) עונש של 10 שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי וקנס בסך מיליון ש"ח על מאיר אוחנה.

אוחנה הורשע בפרשה המכונה "צ'ק ליסט" (הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים) בעבירות חמורות על חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף ופקודת המכס וכן עבירות על חוק העונשין של קבלת דבר במרמה וזיוף בהיקף של מעל 100 מיליון דולר.

כזכור, מדובר בפרשה מסועפת ורחבת היקף בה נחשפה מסכת פעילות עבריינית כלכלית חמורה בהיקפי ענק, שנעשתה תוך שימוש במתחם הסגור של הבורסה ליהלומים ברמת גן.

במסגרת הפרשה הורשע מאיר אוחנה בכך שהיה רשום כיהלומן בבורסה ליהלומים, אך למעשה פעל בשנים 2011-2010 כנותן שירותי מטבע שונים ולא כיהלומן. אוחנה פעל להוצאת כספים לחו"ל של אנשים שונים ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ובמסווה של ייבוא יהלומים בהיקפים אדירים של מעל 100 מיליון דולר, זאת תוך ביצוע שורת מעשי מרמה חמורים כלפי מפקחי מכס של משרד התמ"ת בבורסה ליהלומים ופקידי בנק שונים ותוך גריפת עמלות של מיליוני שקלים.

כמו כן בתקופה זו הוציא אוחנה ליהלומנים שונים בבורסה ליהלומים חשבוניות פיקטיביות בסכום זהה של מעל 100 מיליון דולר, גם כן תמורת עמלה שגרף לכיסו. חשבוניות אלה אפשרו ליהלומנים רבים להתחמק מתשלום מס.

השופט רוזן קבע בגזר הדין, "הנאשם פעל בצורה מתוחכמת להוצאת כספים מחוץ לגבולות המדינה, תוך סיכול מכוון ושיטתי של חובות הדיווח העומדות בליבו של משטר איסור הלבנת ההון, ותוך הנפקת חשבוניות כוזבות בהיקפי ענק וזיוף מסמכים רבים לצורך רמייתן של רשויות המכס והמס. בנסיבות העניין, מידת הפגיעה בערכים החברתיים היא גבוהה ביותר".

התובעת בתיק, עו"ד אורנה גלבשטיין מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), בירכה על התוצאה, "ביהמ"ש קיבל היום את עמדתנו וגזר 10 שנות מאסר, מאסר על תנאי וקנס בסך מיליון ש"ח על מאיר אוחנה, אשר הורשע בשורת עבירות מס, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, זיוף בהיקף של מעל ל-100 מיליון דולר, ועבירות נוספות".

לדבריה, "אוחנה מהווה דוגמה מובהקת למלבין הון מקצועי, אשר נחזה כיהלומן בעוד שפעל כמכבסת כספים. גזר הדין משדר מסר ברור כי עברייני צווארון לבן המבצעים עבירות כלכליות ופועלים בתחכום ובמרמה, תוך ניצול אמון רשויות המדינה וגופים נוספים, צפויים לעונשי מאסר ממושכים ולקנסות כבדים".