גפני נגד הבית היהודי: הם היו עם לפיד

יו"ר ועדת הכספים נאם בכנס חרדי ותקף את סיעת הבית היהודי שלטענתו קיבלה כסף על חשבון החרדים ומסרבת להחזיר אותו.

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ה בכסלו תשע"ו

ח"כ משה גפני
ח"כ משה גפני
יוני קמפינסקי

יו"ר וועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) תקף אמש (ראשון) בחריפות את הבית היהודי כשטען כי בקדנציה הקודמת הציונות הדתית רק הגדילה תקציביה על חשבון הישיבות החרדיות.

את הדברים אמר גפני על רקע ניסיונותיו לעכב את חקיקת חוק החטיבה להתיישבות שמקדמת סיעת הבית היהודי.

במהלך כנס בבניני האומה בירושלים, תיאר גפני את גזירות ממשלת לפיד הקודמת, "בציונות הדתית לא נפגעו. פשוט הגדילו את התעריף שלהם - לנו הורידו ל-240 שקל לנקודה, ולהם העלו 1548 שקל".

בדבריו קרא לאנשי הבית היהודי להשיב תקציבים. "הם היו שותפים יחד עם לפיד, ועכשיו כשהכול חוזר חזרה, תחזרו גם אתם לאותו מקום שהייתם ב-2012. הם רוצים להישאר עם כל הכסף הזה שהם לקחו מאיתנו, ואותו דבר במשרד החינוך".

גפני האריך בדבר הישגי יהדות התורה בתקציב המדינה האחרון. "ראיתי ניירות שהיו אמורים להוריד את תקציב הישיבות ל-70 שקל לשנה עבור תלמיד, שזה לא דבר של מה בכך. שלא נדבר על הבטחת הכנסה לאברכים שהפסיקו את כל זה, והחזרנו בחזרה. החזרנו את הבטחת הכנסה, החזרנו את תקציב הישיבות, ואני חייב לומר לכם היה לי היום ישיבה וישבנו על הנושא הזה. בממשלה הקודמת קיצצו בתקציב הישיבות באופן נורא ואיום, ותכננו השנה לקצץ עוד רבע".

בנוגע לחוק הגיוס אמר גפני "אני רוצה לומר לכם, אנחנו נמצאים כאן בקהילה של בני תורה ואני רוצה שתדעו כי אין בעל הנס מכיר בניסו. היה צריך ועלול היה להיות בעוד כמה חודשים שבני התורה יקבלו צווי גיוס. לא שמישהו היה מתגייס, לא שמישהו היה עוזב את התורה - חס וחלילה, לא היה קורה דבר כזה, אבל האנדרלמוסיה שזה היה גורם. הנושא שהיה צריך אולי להסתתר, אני לא בטוח שהערב הזה היה יכול להתקיים".

בתגובה לדברי יו"ר ועדת הכספים גפני על הפגיעה בישיבות החרדיות אומר סמוטריץ', "זה נכון שישיבות מעודדות גיוס מקבלות יותר אבל שקל אחד לא בא על חשבון הישיבות החרדיות. השנה הבאנו 40 מליון ש"ח כסף קואליציוני שלנו לתוך התקנה כדי לשפות על התוספת של הישיבות שלנו. מאוד היינו רוצים שכל בחורי הישיבות יקבלו 1200 ש"ח אבל אנחנו לא מסוגלים כרגע לנהל אירוע כזה ביחס ל 120 אלף תלמידי ישיבות. מאחר ולצערנו אצלינו יש מעט יחסית בחורי ישיבות זה משהו שאנחנו יודעים להשיג אותו".

בנוסף חושף סמוטריץ' "הצעתי לגפני לפני חודשיים ללכת ביחד למהלך מדורג של דרישה להשוואת תקציב הישיבות לתקציב האוניברסיטאות אבל הוא דחה אותי על הסף וטען שאין סיכוי".

ח"כ סמוטריץ' מוסיף "יש אכן טעם לפגם כלפי חוץ בזה שבישיבות שמעודדות גיוס מקבלים יותר ואפשר להתווכח אם זה ראוי אבל לטעון שזה בא על חשבון הישיבות החרדיות זה שקר גס ומאחר וגפני מבין במספרים הוא יודע מצוין זה ככה. כבר בהסכמים הקואליציוניים של אגודת ישראל ושלנו כתוב שאצלנו יקבלו תוספת וכתוב במפורש שזה לא יפגע בישיבות החרדיות והפירוש הפשוט של זה הוא שאנחנו צריכים להביא כסף מהבית בשביל זה וכך אכן זה עובד".

לדבריו, "כל מה שגפני עושה זה לחרחר ריב ומדון בין שני הציבורים האלה ואנחנו לא ניתן לו לעשות את זה. יש כל כך הרבה דברים משותפים בין הציבורים והפוליטיקאי הזה מנסה להרוס אותם בשביל לקבל עוד שלושה וחצי קולות".