עימות חריף בוועדת הכלכלה

חברי הכנסת הערבים והשמאל הקיצוני התעמתו עם נציגי יש"ע בדיון בנושא סימון המוצרים. ח"כ רוזין: "ההתנחלויות מחסלות את ישראל".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה בכסלו תשע"ו

ועדת הכלכלה של הכנסת מקיימת הבוקר (שני) דיון בנושא החלטת האיחוד האירופי לסמן את המוצרים המיוצרים ביהודה ושומרון.

ח"כ יוסף ג'אברין (הרשימה המשותפת) הביע בדיון תמיכה בהחלטת האיחוד האירופי, "כעיקרון אני מברך על ההחלטה ואני מקווה שאתם מבינים שהשיח בוועדה הוא בקצה אחר מהדיון שקיים באירופה על ההתנחלויות. האמנה שהקימה את בית הדין הפלילי בהאג הגדירה מעבר אוכלוסיה לשטח כבוש כפשע מלחמה, מדינות אירופה הם צד לאמנה".

לדבריו, "בראי של השיח של המשפט הבינלאומי ההתנחלויות הן פשע מלחמה. אם זה השיח באירופה ולא בישראל אז מה הפלא שזה התוצאה. האירופאים בגלל רגישות של הקשר עם ישראל וההיסטוריה שכולנו מכירים מדברים על סימון מוצרים אבל ברור מה הרעיון. אי אפשר להתייחס להתנחלויות שכל העולם מתייחס אליהם כפשעי מלחמה ומצד שני לשווק משם מוצרים. זה לא עניין אנטי ציוני".

ראש מועצת בקעת הירדן, דוד אלחיאני, התפרץ לעברו של ג'בארין ושאל "הוא התכוון לקרוא לרבין פושע מלחמה, ולגולדה?".

ג'אברין הוסיף, "זה לא רק מוצרי התנחלויות. אזרח אירופי שמתנגד לכיבוש צריך לדעת איזה מוצר בא מהכיבוש".

מנכ"ל מועצת יש"ע, שילה אדלר, שהשתתף אף הוא בדיון, טען כי מיקוד הדיון ביו"ש הוא טעות, "הבעיה היא לא ההתיישבות ולא המפעלים המשותפים הבעיה היא מדינת ישראל. סימון זה תהליך. אחרי זה זה החרמה בישראל. רמת הגולן היא חוקית. לכו למדינת ישראל סמנו את ישראל. אנחנו בבעיה באירופה והיא נכנסת להידרדרות. ישראל היא מרחב האבטחה של אירופה היום בבלגיה משוריינים בעיר הבירה. הנפגעים המרכזיים הם הפועלים הפלסטינים".

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) תקפה את דבריו של אדלר, "אתם עושים נזק לעניין הסימון. באתי כי אני בדאגה אמיתית למפעל הציוני ולישראל כבית של העם היהודי. המשך הכיבוש וההתנחלויות פוגעים באינטרס הציוני והמשכה של ישראל כבית לעם היהודי. הזיקה שאתם עושים בין הצדקת ההתנחלויות למאבק בסימון מוצרים הוא יפגע בישראל. היום האיחוד עושה הבדל ברור בין סימון מההתנחלויות לישראל אתם לא מוכנים להפרדה כי היא מסכנת את המפעל שלכם ואתם רוצים שיחשבו שמחרימים את כולם. לא מחרימים את כולם אלא את התוצרת מההתנחלויות".

לדבריה, "מ-2005 יש הסכם עם האיחוד על הפרדה בין ישראל להתנחלויות. הסכם סחר מפליג של 200 מיליארד בשנה. בואו נגיד לאירופה שאנחנו לא צריכים אותה - נפגע בישראל. גם בהורייזן 2020 אפשר להחליט שלא רוצים יחס מועדף, אבל אי אפשר להגיד שכולם אנטישמיים. אנחנו דואגים למפעל הציוני וההתנחלויות מחסלות את מדינת ישראל".

בהמשך תקפה רוזין את הטענה על הפגיעה בעובדים הפלסטינים, "איזה מין דיון עקום זה. תגידו תודה שיש לכם עבודה? שהעבד יגיד תודה שנותנים לו אוכל?".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) טען בדיון, "סימון המוצרים הוא מעשה חמור ומפלה. יש להתנגד לו בכל תוקף. אך ממשלת ישראל מתעלמת מן המסר ששלחה לנו אירופה; היא רוצה לראות התקדמות בתהליך המדיני, היא חוששת מהקיפאון ומהטרור שבא עימו, היא חושדת בישראל שאומרת שתי מדינות ומתכוונת מדינה אחת".