"כסף עקיף של גרמניה גורר את ישראל להאג"

שרת המשפטים שקד נועדה עם מקבילה מגרמניה, ושמעה ממנו כי הוא "סקפטי" לגבי ההחלטה על סימון המוצרים מיהודה ושומרון ורמת הגולן.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ה בכסלו תשע"ו

"כסף עקיף של גרמניה גורר את ישראל להאג"-ערוץ 7
השרה שקד עם שר המשפטים הגרמני
צילום: דוברות שרת המשפטים

שרת המשפטים איילת שקד נפגשה היום (שני) עם שר המשפטים הגרמני, הייקו מאס, כחלק ממשלחת בין משרדי המשפטים לכבוד כנס ציון חמישים שנות יחסים בין ישראל לגרמנים.

בפגישה דנו השניים על מספר נושאים, ביניהם גל הטרור הפוקד את ישראל והטרור העולמי.

שרת המשפטים ציינה כי כוחות הביטחון והמשטרה בישראל פועלים בכוחות מתוגברים ובצורה מקצועית וכי האשמה המרכזית למצב בישראל נובעת מההסתה של הרשות הפלשתינית.

השרה פנתה לשר המשפטים הגרמני ואמרה כי "ממשלת גרמניה יכולה לדרוש מהרשות הפלסטינית להפסיק את ההסתה הפושעת במערכות החינוך, ברשתות החברתיות ובכרזות המהללות שאהידים". 

שר המשפטים הגרמני אמר בתגובה כי ארצו חווה בחודשים האחרונים "עליה חדה בפשיעה מצד הימין הקיצוני בגרמניה, כולל באינטרנט. קיים מצב של חוסר בושה. דבר אחד ברור לחלוטין - החוק חל באינטרנט כמו גם בכל מקום אחר. נתעמת עם הסתה רדיקלית במלוא העוצמה של מדינת חוק".

לדבריו ארצו יזמה פניה למפעילי המדיה החברתית והיא פועלת על מנת להבטיח כי מסרים של שנאה ימחקו באופן מהיר יותר. "כאשר יהודים ויהודיות מותקפים ברשת במסרים בלתי נסבלים של שנאה, אסור לנו לעמוד מנגד בחיבוק ידיים.  לגבי האנטישמיות יש לנהוג במדיניות של אפס סובלנות גם באינטרנט", אמר השר.

שרת המשפטים העלתה את נושא סימון המוצרים ואמרה כי ההחלטה של האיחוד האירופי נגועה באפליה בוטה. "האיחוד האירופי לא החליט בשום מקום אחר על צעד כזה של סימון מוצרים. ציפינו שגרמניה תעמוד לצד ישראל. רק לפני שבוע התוודענו לאפקט של סימון המוצרים כשבית מסחר החליט להוציא מוצרים מהתנחלויות מהמדפים. אנו רואים שהצעד של סימון מוצרים מוביל לחרם".

שר המשפטים הגרמני הביע חוסר שביעות רצון מן ההחלטה על סימון המוצרים ואמר כי הוא באופן אישי, "סקפטי ביחס להחלטה זו".

לקראת סוף המפגש העלתה שרת המשפטים את הנושא הבוער של חוק השקיפות. היא פתחה ואמרה: "אני יודעת כי הנושא מטריד אתכם והייתי רוצה להסביר כיצד הדברים נראים בעיניי ממשלת ישראל. מדינות אירופה מממנות עמותות פלסטיניות. גרמניה למשל מממנת את עמותת אל חייאק המובילה תביעה נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי. כסף של ממשלת גרמניה גורר את ישראל להאג".

השרה הוסיפה כי "רשימת עמותות ישראליות מקבלות כסף מממשלת גרמניה. עמותות שמקדמות חרם או דה לדיטימציה חריפה נגד ישראל. אם ממשלת ישראל תתרום כספים לארגון בבריטניה הקורא לעצמאות סקטולנד האם זה יתקבל על הדעת? אני מצפה שתסייעו לעצור את העמותות הללו, הפועלות נגד ישראל".

בסוף הפגישה חתמו הצדדים על הצהרה משותפת לקידום היחסים בין המדינות.