אזרח הכבוד הירושלמי החדש: פרופ' אלי ויזל

ראש העיר ניר ברקת העניק את עיטור אזרח הכבוד לחתן פרס נובל לשלום. "מייצג עבורי את קולם של שישה מיליון היהודים שנספו בשואה"

מנחם שוורץ , כ"ה בכסלו תשע"ו

ברקת עם פרו' אלי ויזל
ברקת עם פרו' אלי ויזל
צילום: ניר אריאלי

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, העניק את עיטור "אזרח של כבוד" לפרופ' אלי ויזל.

ויזל הנוהג להתבטא רבות בנוגע לחשיבותה ועוצמתה של ירושלים, פועל רבות ותכופות לטובת העיר. בין היתר תיאר את העיר כ"הלב של ליבנו, הנשמה של נשמתנו", ועמד על חשיבותה הקריטית של התמיכה הבין-לאומית בישראל ובירושלים – כבירתה הנצחית והמאוחדת.

טקס הענקת העיטור נערך בביתם של איירה ואינגה רינהרט שבניו יורק, ארצות הברית, ובו נכחו קרוביו ומכריו של ויזל ורעייתו, כמו גם שני אזרחי כבוד נוספים של ירושלים, ג'יימס שניידר, מנכ"ל מוזיאון ישראל, ואיש העסקים והפילנתרופ, צ'רלס ברונפמן. בנוסף, נכח באירוע שגריר ישראל באו''ם, דני דנון, שאף נאם במהלכו.

במהלך הטקס הוענקה לויזל מגילת קלף שנכתבה ע"י סופר סתם, בה פורטו הסיבות לבחירתו לאזרח כבוד ע"י מועצת העיר. בנוסף הוענקה לו סיכת זהב עם סמלה של העיר.

ברקת אמר כי "זוהי זכות וגאווה גדולה עבורנו, להביע באמצעות אות זה את ההוקרה העמוקה וההערכה שירושלים רוחשת לגבורתך האישית, למפעל חייך ולעשייתך הענפה לאורך השנים".

"בשליחותך הציונית, הערכית והמוסרית, בכתביך הרבים ובפעילותך הציבורית, תרמת רבות למדינת ישראל ולבירתה. היית לשגריר נאמן ולידיד אמת של עירנו, ובפועלך הפגנת תמיכה בלתי מתפשרת ושותפות גורל כנה עם היושבים בציון", אמר ברקת.

הוא פנה לויזל ואמר לו כי "היכולת שלך לגעת ברמה האישית בליבם של כה רבים היא שאפשרה למסרים ולפעילות הענפה שלך למען ירושלים לחלחל לתודעה הציבורית. ויזל מייצג עבורי את קולם של שישה מיליון היהודים שנספו בשואה".

פרופ' אלי ויזל הנרגש הודה לראש העיר. "בימי חיי פירסמתי למעלה מ-60 ספרים, אבל תאמין לי כאשר אני אומר לך, אדוני ראש העיר, כי ירושלים היא הלב והנשמה של העבודה שלי. אני נרגש לקבל את עיטור אזרח הכבוד של העיר ואמשיך לפעול למענה ולמען מדינת ישראל".