ישראל חזקה. חוטובלי באו"ם
ישראל חזקה. חוטובלי באו"ם צילום: שחר עזרן, שגרירות ישראל

בישראל גינו בזעם רב את דבריה של שרת החוץ השבדית בסוף השבוע החולף שטענה כי כוחות הביטחון הורגים באופן מכוון פלסטינים שדוקרים יהודים.

 זו כבר התבטאות שנייה של השרה שטענה שהפיגועים בפריז היו תוצאה של "ייאוש מהמצב בו מעמידה ישראל את הפלסטינים".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מנחיתה מכה כואבת על השבדים ומבהירה כי הם לא ממש רלוונטיים לשיח האזורי. בראיון לערוץ 7 היא מבהירה כי שבדיה גם משלמת את המחיר על התנהלותה.

"ממשלת שבדיה הנוכחית היא ממשלה שיש לה קו פרו פלסטיני ואנטי ישראלי מובהק. זאת אולי הממשלה הראשונה שתמכה במדינה פלסטינית. זו מדינה שנמצאת בחזית סימון המוצרים, יש לה קו מיליטנטי מאוד שלא מחובר למציאות, ואנחנו כמדינת ישראל רואים את זה לא רק בחומרה אלא גם מטילים סנקציות על העניין הזה".

באיזה סנקציות מדובר?

"דוגמא אחת קטנה וחשובה: שרת החוץ השבדית ביקשה לבקר בישראל לפני מספר חודשים ונענתה בשלילה. אנחנו לא פותחים בפניה את הדלת והיא לא תקבל ביקור רשמי כל עוד עמדותיה מבוטאות בצורה כל כך קיצונית".

"אנחנו מחמירים מאוד בכל מה שקשור למעורבות השבדית בסכסוך. אנחנו לא מאפשרים להם כמעט דריסת רגל בכל מה שנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. אלה לא רק דיבורים שנענים בזעם על ידי פוליטיקאים. יש מדיניות של משרד החוץ לבודד את שבדיה מהיכולת להשפיע בכל הסוגיות האזוריות.

"זה כמובן לא שולל מהם את האפשרות להתבטא בצורה חריפה וקיצונית, אבל אין ספק שהמעמד של שבדיה מבחינת מדינת ישראל לא מתקרב למעמד של מדינות אחרות באירופה".

שרת החוץ השבדית טענה שלא הבנו אותה נכון.

"אני לא חושבת שאנחנו לא הבנו, היא הרי כיוונה לשם. אלה לא פליטות פה, אלא דברים מכוונים כדי למצוא חן בעיני העולם הערבי, יש פה הרבה מאוד שיקולים – ביניהם ששבדיה רוצה להיות במועצת הביטחון של האו"ם".

למה אנחנו לא נוקטים צעדים יותר חריפים מבחינה דיפלומטית?

"ההחלטה אם להחזיר שגריר למשל או לנתק יחסים דיפלומטיים היא מאוד מרחיקת לכת ונתונה בידיו של ראש הממשלה בשבתו כשר החוץ. לדעתי, כשיש מדינות מהסוג הזה, שהדבר שהן רוצות בסופו של דבר היא השפעה על הסכסוך, וכשמדינת ישראל סוגרת דלת אחרי דלת בכל מה שקשור ליכולת ההשפעה, והמדינות הללו הופכות להיות לא רלוונטיות מבחינת השיח, זה העונש החמור מכל. הצעדים מולם מאוד חריפים".

שבדיה מנסה לפנות לישראל ולשנות את המצב הנוכחי?

"אין להם אינטרס. מבחינתם זה עניין אידיאולוגי. זו תפיסה שבעיני אומללה וגורמת להם לא לקרוא נכון את המציאות. אני לא חושבת שזה לא האיום הגדול ביותר על ישראל כיום. יש לישראל מספיק ידידות בעולם".

בגלל שבדיה בין היתר, נוצר דימוי שאירופה נמצאת בגל אנטי ישראלי.

"ממש לא. אני מסתובבת די הרבה בעולם במסגרת תפקידי. מדינת ישראל לא מאבדת את הלגיטימיות שלה. בהרבה מקרים היא חזקה הרבה יותר מבעבר. 33 מדינות תמכו בישראל בזמן הקמתה, והיום יש קשרים עם יותר מ-150 מדינות.

''יש משהו מאוד לא משקף בעיני על מדינת ישראל כשמסתכלים על שבדיה כאילו היא המעוז של יחסי החוץ של ישראל. זו לא המציאות".

"מדינת ישראל הופכת יותר ויותר גורם שבמדינות ערב רוצים ללמוד ממנו. מדינת ישראל לא נתפסת רק דרך הפריזמה של הסכסוך. ככל שמסתכלים על העולם בזוית רחבה, יש הרבה מאוד מדינות, שזה פשוט לא מעניין אותם. הם מסתכלים על אינטרסים, על יזמות, טכנולוגיה וכלכלה ובהקשר הזה אנחנו מרחיבים שיתופי פעולה".

"אפשר גם לראות את פתיחת הנציגות באבו דאבי, כחלק מהידוק היחסים עם האמירויות וכברית במאבק הגלובלי באיראן".

 דובר על כך שהנציגות הזו נועדה אך ורק לצורכי פעילות מול אחת מסוכנויות האו"ם.

"אני יודעת שיש לנו שם נציגות, אני יודעת שזה לא רק לצורכי סוכנות או"ם מסוימת, בוא נסכם שזה הרבה יותר עמוק מזה".