בקרוב: סחר חופשי בין ישראל לאיחוד אירו-אסיה?

ראשי האיחוד החדש, הכולל מספר מדינות מברית המועצות לשעבר, מעוניינים בהקמת אזור סחר חופשי עם ישראל

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ו בכסלו תשע"ו

המדינה תגדיל את רווחיה
המדינה תגדיל את רווחיה
Thinkstock

ראשי איחוד אירו-אסיה, הכולל מספר מדינות מהגוש הסובייטי לשעבר ובראשו עומדת רוסיה, מתכוונים לפתוח בקרוב בשיחות עם ישראל על הקמת אזור סחר חופשי, ולחזק את הקשרים הכלכליים עם ישראל - כך הודיע מנהל הפיתוח העסקי של איחוד אירו-אסיה ויקטור ספסקי. 

האיחוד, שהוקם בשנת 2015 בעקבות חזונו של הנשיא פוטין לגבש כמה ממדינות ברית המועצות לשעבר לגוש חדש שיהווה אלטרנטיבה לאיחוד האירופי, כולל כיום חמש מדינות ובהן רוסיה, קזחסטן, ארמניה, בלארוס וקירגיסטן. בקרוב אמורה גם טג'יקיסטן להצטרף לאיחוד.

לדברי ספסקי, אם אכן ייחתם ההסכם בין ישראל לאיחוד אירו-אסיה, תוכל ישראל להגדיל את הסחר עם מדינות האיחוד בשישה עד שמונה אחוזים, מה שיעניק דחיפה משמעותית לכלכלה הישראלית.

מדינות האיחוד, ובהן רוסיה, יהנו מטכנולוגיות מתקדמות שפותחו בישראל והשקעה של חברות ישראליות במדינות החברות באיחוד. לדבריו יתאפשר מעבר חופשי של סחורות ושרותים שונים, ותתקיים מדיניות כלכלית אחידה ומתואמת בין ישראל לחברות האיחוד החדש. 

בחודש אוקטובר האחרון אמר שר העלייה והקליטה זאב אלקין, המשמש גם כיו"ר הועדה הבין ממשלתית ישראל-רוסיה, כי גם מדינת ישראל מעוניינת מאוד בהסכם סחר חופשי עם מדינות איחוד והוסיף כי הוא מאמין "שניתן להגיע לחתימת הסכם כזה בתוך שנתיים".