הרפורמה בביטוח הסיעודי תידחה

שר האוצר ויו"ר ההסתדרות הסכימו לדחות את יישום הרפורמה בביטוח הסיעודי בשנה. "לא ננטוש את ההורים שלנו כמו שהם לא נטשו אותנו".

בני משה , כ"ז בכסלו תשע"ו

הרפורמה בביטוח הסיעודי תידחה-ערוץ 7
משה כחלון
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

נמנע סכסוך עבודה כללי במשק: לאחר סבב שיחות שקיים יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן עם שר האוצר משה כחלון, השניים הגיעו להסכמות בנוגע לדחיית הרפורמה בביטוח הסיעודי.

כחלון הודיע בתחילת מסיבת העיתונאים על דחייה בשנה נוספת של יישום הרפורמה של משרד האוצר בביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים. "אנחנו מאמצים את התפיסה שלא ננטוש את הזקנים וההורים שלנו, כמו שהם לא נטשו אותנו. לכן קיבלנו החלטה בעצה אחת עם יו"ר ההסתדרות ולקחנו אחריות וביקשנו לדחות את כל נושא הרפורמה בביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים בשנה", אמר כחלון.

לדבריו, "המדינה תישא בעלויות לגבי שנת 2016 ונקים צוות משותף שתוך 90 יום ייתן מענה לשנים הבאות. לא מקובל עלינו שאנשים מגיעים לגיל 60 ואומרים להם אתם לא מבוטחים. לכן הקמנו את הצוות הזה, כולם יהיו מבוטחים כרגע, התנאים לא ייפגעו ולא תהיה עליה בפרמיות".

בהסתדרות ציינו כי מחדל הביטוח הסיעודי נולד בעקבות מתווה חדש שביקש להנהיג אגף שוק ההון באוצר החל מה-1/1/2016. המתווה המוצע היה גורם למאות אלפי עובדים המבוטחים כיום בביטוח הסיעודי במסגרת יחסי עבודה, להיפלט מההסדרים הביטוחיים הקיימים ולהישאר באחת ללא כיסוי.

בשבועות האחרונים יו"ר ההסתדרות קיים מספר פגישות עם שר האוצר על מנת למנוע את העמקת המשבר. לאחר שמתח ביקורת חריפה על אגף שוק ההון בדיון שהוקדש לנושא בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת, יו"ר ההסתדרות היה אמור להכריז היום על סכסוך עבודה כללי במשק על מנת להילחם בגזרה.

במסגרת הפשרה שהושגה היום בין הצדדים, הוסכם על דחייה של שנה בביטול הביטוחים הקולקטיביים והוחלט כי בשנת 2016 המבוטחים בביטוח הסיעודי עדיין יוכלו לחדש את הפוליסות בתנאים הקיימים. כל מבוטח שהפוליסה שלו לא תחודש על אף האמור לעיל, יוכל להצטרף לפוליסה אחידה שתשווק על ידי קופות החולים. מבוטחים מעל גיל 60 יוכלו להצטרף לפוליסה של קופות החולים ללא חיתום רפואי ובתנאים של מבוטח רגיל, כלומר בלי להמתין תקופת אכשרה בת תשעה חודשים וללא פרמיה מוגדלת. במקביל, ובמסגרת ההבנות, יוקם צוות משותף של ההסתדרות והאוצר שידון בפתרונות חלופיים על מנת למנוע את הפגיעה בציבור המבוטחים.

"ההיגיון ניצח והצלחנו להציל את הביטוח הסיעודי למאות אלפי ישראלים, בהם מאתיים אלף מבוטחים מעל גיל 60", אמר יו"ר ההסתדרות, "אני רוצה להודות לשר האוצר משה כחלון על כך שגילה פתיחות והיה לשותף חשוב למציאת הפתרון. אני מודה גם לח"כ איציק שמולי על כך שהיה כוח חשוב במאבק הזה. לפנינו עומדת עבודה רבה על מנת להבטיח פתרון חלופי ראוי וקבוע".

ניסנקורן התייחס גם לדו"ח העוני שפורסם מוקדם יותר ואמר כי "אחת התובנות המרכזיות מהדו"ח היא החובה להעלות את השכר ואת היקפי המשרה במדינת ישראל – דבר שיוציא ממעגל העוני עשרות אלפי משפחות. הפערים החברתיים ממשיכים להעמיק בזמן ששיעורי העוני בקרב השכבות המוחלשות ובקרב הקשישים, נמצאים בצמיחה. אסור להמשיך לעצום עיניים ולהתייחס לעוני כאל גזרה או כאל עובדה מוגמרת. כולנו כחברה חייבים לוודא שהמדינה לוקחת אחריות. לא ייתכן שאנשים שעבדו במשך כל חייהם לא מצליחים לחיות בכבוד ובוודאות כלכלית לאחר גיל הפרישה".