נדחתה העתירה נגד מחברי "תורת המלך"

בית המשפט העליון דחה עתירה שהגישו שורה של ארגונים נגד החלטת היועץ שלא להעמיד לדין את מחברי ספר "תורת המלך"

מנחם שוורץ , כ"ז בכסלו תשע"ו

דיני נפשות. תורת המלך
דיני נפשות. תורת המלך
פלאש 90

בית המשפט העליון דחה את העתירה שהגישו שורה של ארגונים חלקם רפורמים וקונסרבטיביים, נגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה שהחליט לא להעמיד לדין את מחברי הספר "תורת המלך", לאחר שהואשמו על ידי ארגוני שמאל בהסתה לגזענות ואלימות.

נשיאת בית המשפט, השופטת מרים נאור ציינה כי אין ראיות שאכן מצביעות על כך שהספר מסית, כפי שטענו העותרים.

היא לא קיבלה את חוות דעתו של השופט סלים ג'ובראן שכתב כי יש להחזיר את התיק לבחינה מחודשת של היועץ המשפטי לממשלה. "השבת התיק לבחינה מחודשת של היועץ המשפטי לממשלה תשקף, לטעמי,  את עמדתו של בית משפט זה כי אין להותיר אבן על אבן במאבק נגד דברי הסתה לגזענות ולאלימות".

"רק בדרך זו נוכל לוודא כי לא אפשרנו לביטויים אשר נועדו לפגוע בציבורים שונים בחברה הישראלית להישמע באין מפריע, וכי העבירות שנועדו להוקיע ביטויים פסולים אלו – תאכפנה", כתב השופט ג'ובראן.

אלא שכאמור הנשיאה העדיפה לקבל את דעתו של המשנה שלה, השופט אליקים רובינשטיין, לפיה אין מקום להתערב בשיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה.

השופטת מתחה ביקורת על הספר עצמו, אבל עם זאת הבהירה שאין בפניה ראיות שיכולות להסביר את הטקסט באופן ברור, ולכן "הדברים אינם חד משמעיים די הצורך כנדרש במשפט פלילי, והם, לטעמי לוקים בעמימות".

היא גם ציינה שהחקירה בעניין מוצתה, ואין טעם לחדשה שנים אחרי שכבר הספר יצא לאור.

פרופ' אביעד הכהן, דקאן ביה"ס למשפטים והמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט התייחס הערב להחלטה והבהיר כי "בג"ץ המשיך את המדיניות רבת השנים שלפיה אין הוא ממהר להתערב בשיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה בכל נושא ההעמדה לדין".

"זהירות זו ראויה", מציין פרופ' הכהן, "במיוחד בהעמדה לדין בגין עבירות שעניינן חופש ביטוי, כאשר יש חשש שניהול המשפט רק יעצים את תהודתו של הביטוי המסית והמתסיס, והנזק בקיום ההליך יהיה רב הרבה יותר מתועלתו. הפולמוס הציבורי סביב "תורת המלך" הביא את הספר לתודעה הציבורית ולמרכז הבמה, ויש להניח שבהיעדרו איש - מלבד חוג מצומצם ביותר - לא היה שומע עליו".

"מחברי הספר צריכים להודות למשטרה, לעותרים ולתקשורת שבזכותם זכה תוכן הספר לפרסום עולמי. ההתמודדות עם דברי הסתה בזויים צריכה להיעשות בעיקר במישור החברתי והחינוכי ולא באמצעות המשפט הפלילי", הוא מסכם.

יו"ר ארגון תג מאיר, גדי גבריהו הגיב להחלטה ואמר כי לדעתו היא מוטעית. "קראנו בצער ובתדהמה את פסק הדין של שופטי בג"צ, בעניין הספר. לדעתנו היועמ"ש היה צריך להעמיד לדין את מחברי הספר בייחוד לאור הביקורת החריפה שהעביר בית המשפט העליון על החקירה שנוהלה בעניינם".

בארגון ציינו כי ידרשו דיון נוסף בנושא בהרכב מורחב של 9 שופטים. "אנו לומדים את פסק הדין ובוחנים להגיש בקשה לדיון נוסף המסתמכת בעיקר על דעת המיעוט של כבוד השופט ג'ובראן והעובדה כי גם בפסק דין אלבה לא נקבעה הלכה ברורה. לטעמנו וכפי שהדגישו השופטים מדובר בספר גזעני וחמור ולא ניתן לפרש אותו אחרת. בנסיבות אלו ובהקשר בו נכתב הספר ברור כי מדובר על הסתה לגזענות", אומרים בתג מאיר.