"אובמה הביע דאגה מעתידו של אבו מאזן"

נשיא המדינה ראובן ריבלין סיפר לאחר פגישתו בבית הלבן כי דן עם נשיא ארה"ב בעיקר בנושא הפלסטיני ובדרכים להתמודד עם גל הטרור.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ח בכסלו תשע"ו

נשיא המדינה ראובן ריבלין כינס לפנות בוקר (חמישי) מסיבת עיתונאים בתום פגישתו עם הנשיא האמריקני אובמה.

ריבלין סיפר כי הנושא הפלסטיני היה המרכזי בשיחה בין האישים, ועלתה בו מן הצד האמריקני דאגה לעתידו של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שלטענת אובמה, כוחו הולך ונחלש בעקבות המצב בשטח.

"הנשיא אובמה הביע דאגה של ממש לגבי המצב עם הפלסטינים. הוא רואה בנתק הנוכחי מצב שאינו מועיל לאף אחד, אבל לצד זאת לא שמעתי ממנו אופטימיות באשר לאפשרות חידוש המגעים המדיניים", סיפר ריבלין.

בפגישתם שוחחו השניים גם על המחויבות ההדדית למערכת היחסים בין שתי המדינות והנשיא אובמה שב והדגיש את המחויבות של ארצות הברית לביטחונה של מדינת ישראל.

כמו כן הם דנו בשיחות המתמשכות בין המדינות, בנוגע להבנות מחודשות לעשר שנים נוספות של סיוע בטחוני לישראל, שחודשו בשבוע שעבר.

בהמשך שוחחו הנשיא ריבלין והנשיא אובמה, על האתגרים האזוריים העומדים בפני ישראל והעולם, בהם המאבק המשותף בדאע"ש. שניהם הביעו דאגה משותפת לנוכח גל הטרור המתמשך בישראל והביעו את חשיבות נקיטת צעדים משמעותיים לצורך הפגת המתיחות והשבת הסדר במעשה ובאמירה של שני הצדדים.

הנשיא אובמה הביע בפני הנשיא ריבלין את הערכתו על עמידתו למען שוויון זכויות של כלל אזרחי מדינת ישראל והדגיש כי ארצות הברית תמשיך לדרבן ולעודד את ישראל והפלסטינים לנקוט בצעדים משמעותיים הדרושים בכדי לאפשר שלום.

בתום הפגישה לאחר מכן הדליקו הנשיאים, מלווים ברעיותיהם, נר רביעי של חנוכה, באירוע הדלקת נר חנוכה המסורתי בבית הלבן. הנשיא אובמה ציין באירוע כי "חג החנוכה מהווה סמל למאבק למען חירות ולמען חופש דת והוכיחו כי על אף שהיו מעטים, חירות גברה על עריצות, ותקווה גברה על הייאוש".

הנשיא ריבלין אמר, "במעמד זה, לצד המנורה אותה אנו מכנים חנוכייה, אנו זוכרים את המכבים האמיצים. אנו זוכרים כי הם לא נלחמו 'נגד', אלא 'עבור'. עבור החירות, חופש הדת, המסורת והאפשרות לקיים את זהותם הייחודית. חנוכה הוא החג המייצג את רוח האדם שנברא בצלם אלוהים."