רק מחצית מהיהודים בעולם חיים בישראל ולכן יש לא מעט אנשים שמבחינתם מערכת יחסים טרנס-אטלנטית היא הדרך היחידה לשמור על קשר עם קרובי המשפחה.

מצד שני, עולמם התרבותי של הקרובים בחו"ל לא שונה מזה שמתקיים בארץ ויש היום הרבה כלים שמבטיחים תקשורת יעילה ונוחה.

13 מיליון יהודים חיים נכון לשנת 2015 ברחבי העולם. מחצית מהם מרוכזת בישראל, אך כל השאר מפוזרים בעיקר בין גרמניה, רוסיה, אוסטרליה, אנגליה, קנדה, צרפת, ברזיל, ארגנטינה וכמובן ארצות הברית. חלק מחברי הקהילה היהודית גדלו בתפוצות ומעולם לא ביקרו בארץ, בעוד חלק אחר בחרו להגיע לשם בגיל מאוחר יותר.

בארצות הברית לבדה חיים היום מעל 5 מיליון יהודים שהם 1.74% מתוך כלל האוכלוסיה. הפיזור הגיאוגרפי שלהם כולל את ניו יורק וקליפורניה והנישואים המעורבים מוערכים בכ-50%. לצורך השוואה, בצרפת חיים 480 אלף יהודים שהם 0.77% מהאוכלוסיה הכללית. אצלם הנישואים המעורבים הם סביב 40% והפיזור הגיאוגרפי הוא בין פאריז, מרסיי, טולוז, ליון וניס.

אם מרחיקים עד דרום אמריקה, מגלים שבברזיל חיים מעל 95,000 יהודים ובארגנטינה עוד 180,000. שיעור היהודים בברזיל מתוך כלל האוכלוסיה הוא 0.05% בלבד, לעומת כמעט חצי אחוז בארגנטינה. עם זאת, אחוזי ההתבוללות דומים ועומדים על 47% בממוצע בשתי המדינות.

שמירה על קשר בעזרת שיחות וידאו וביקורים

דרך אחת לשמור על קשר עם קרובי משפחה מעבר לים היא באמצעות שיחות וידאו. הטכנולוגיה העומדת לרשותנו מאפשרת לקיים שיחות בהתראה קצרה, ללא היערכות מוקדמת ומכל מכשיר טלפון נייד. התקשורת החדשה מחברת בין קרובי משפחה רחוקים והיא מבוססת גם על פלטפורמות קיברנטיות ורשתות חברתיות.

לפי סקר שפורסם לאחרונה על ידי מכון התפוצות, מעל 28% מקרובי המשפחה בארץ ובחו"ל מנהלים שיחת וידאו לפחות פעם בשבוע. סביר להניח שהאחוז הזה יגדל משמעותית, כאשר הדור הצעיר יתרגל לאמצעי תקשורת מן הסוג הזה ויהפוך אותם לחלק בלתי נפרד מהתא המשפחתי.

מי שרוצה לשלב שיחות וידאו עם תקשורת פנים מול פנים בהחלט מוזמן לנצל את הקרבה המשפחתית ולתאם חופשה. אפשר לדוגמא להזמין טיסה לבוסטון כדי לטייל בחגורת ניו אינגלנד ולבלות עם הקהילה היהודית במסצ'וסטס, או לתכנן כמה שבועות בניו יורק. ארצות הברית היא מדינה ליברלית ופלורליסטית והקהילה היהודית היא בין הבולטות ביותר שלה. אפשר לעשות קידוש ליל שישי עם הקהילה הצעירה במנהטן, להתארח במסעדות המגישות תפריט כשר בברוקלין ולראות את קבר הרבי מליובאוויטש בשכונת קמבריה הייטס ברובע קווינס בניו יורק.

סיבה למסיבה סביב אירועים משפחתיים

אחד המאפיינים החזקים של הקהילה היהודית בא לידי ביטוי באירועים משפחתיים. לאורך ההיסטוריה הצליח העם היהודי לשמור על הייחודיות שלו בזכות אירועים כמו חתונות, בר מצווה וברית מילה. אלו גם האירועים שאותם כדאי לנצל כדי לפגוש קרובי משפחה שגרים במדינות רחוקות.

כדאי להביא בחשבון את הצרכים של יהודי התפוצות במידה ומתכננים להזמין אותם לאירועים משפחתיים שמתקיימים בארץ. ראשית, יש לתאם מולם את התאריכים ולוודא את ימי החופשה מבתי הספר ומוסדות החינוך. שנית, רצוי להתייחס לעלויות הביקור בארץ ולנסות למצוא פתרון אירוח שיתאים לכולם. אפשר לשלב שבת חתן עם סוף שבוע בבית מלון, או לקיים את האירוע המרכזי בבית הכנסת על מנת לחסוך בהוצאות.

לבסוף, ביקורים של קרובי משפחה באירועים משפחתיים מעניקים להם ערך מוסף ומחזקים את תחושת השותפות. אירועים משמחים הם תמיד סיבה למסיבה והזדמנות יוצאת מגדר הרגיל לפגוש בני דודים או נכדים צעירים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו