הקרב הליטאי: חשמונאים נגד מתיוונים?

הקרב בין החשמונאים למתיוונים מגויס בימים אלו על ידי ראשי הישיבות הניצים לצורך תעמולה במחלוקת הפנים-ליטאית.

בן שאול , כ"ח בכסלו תשע"ו

הפגנה נגד גיוס חרדים.
הפגנה נגד גיוס חרדים.
מאיר סלע

היוונים בשירות הליטאים. אתר 'בחדרי חרדים' מצטט הבוקר שיחה שמסר הרב צבי רוטברג ראש ישיבת 'בית מאיר', ובה תקף בחריפות את חברי הכנסת של 'יהדות התורה', והשווה את מצביעי המפלגה למתייונים.

"בתקופת המקדש", אמר, "מסתבר שהיו לפחות מאה אלף מצביעים ל-ג׳ (יהדות התורה) אם לא הרבה יותר. איך יתכן הדבר שכולם שתקו חוץ מאחד עשר חשמונאים, איך קרה כזה דבר?".

"הרי טימאו אז את המקדש", הסביר, "היוונים קבעו תקנות של טומאה על נשים שנישאות ועוד דברים נוראיים על הדור, איך קרה שבמשך שנים עברו על כך בשתיקה? אלא שהיהודים מצאו אז היתרים כמו 'טומאה הותרה בציבור' ועוד כל מיני היתרים שיש, כך קרה שבמשך שנים רבות הייתה טומאה ממש בבית המקדש רחמנא ליצלן. יכול להיות שהיו ליהודים באותה תקופה כל מיני חשבונות איך להסתדר עם זה, ומסתמא שהיה כך, אבל בבית המקדש הייתה טומאה.

"אם כן איך קרה שלבסוף קמו כמה בודדים - בני החשמונאים ונלחמו על טהרת המקדש? התשובה לזה, מפני שהם לא עשו חשבונות. אחד עשר החשמונאים יצאו למלחמה למרות שזה חסר סיכוי והם עומדים להיהרג, ולמרות שההיגיון אומר שצריכים לחפש דרכים אחרות. להסתדר עם היוונים ולהגיע איתם להבנות, בכל זאת הם לא עשו חשבונות! זה נקרא 'חיל השם'".

מנגד, ציטט האתר החרדי 'כיכר השבת' את הרב שלמה פלאי, ראש ישיבה בישיבת חברון, שבמכתב ששיגר לתלמידיו תקף את הפלג הירושלמי בראשות הרב אוירבאך וטען כי הם יוצרים בלבול וחוסר מודעות בדרך הנהגת עולם הישיבות.

"כבר למעלה משנתיים קמו על עולם הישיבות שועלים גדולים ערומים כנחש הבאים לחבל את כרם ה' צבקות בתוככי עולם הישיבות, כמה פעמים ביום הטלפון מקבל הודעה המגרה לאפשרות לשמוע דברי שקר חירוף וגידוף. בכל ערב שבת קודש אנו מקבלים בפתח הבית דברי הסתה חירוף וגידוף, כנגד הנהגת עולם הישיבות בעזות נוראה ובהתחמקות מרובה".

לדבריו, "בחוצות העיר מתפרסמות מודעות ופשקווילים עם מטרה ליצור בלבול וחוסר מודעות בדרך הנהגת עולם הישיבות אצל רבים מאתנו ובפרט אצל צעירי הצאן שלא יודעים את המאבקים שהיו בעניין הזה ביהדות החרדית בעשרות השנים האחרונות. ועם כל זאת, אנו מקיימים את ציווי רבותינו לאחוז בפלך השתיקה - לא לענות, לא להגיב, לא לומר ולא להסביר. ואולם מחובה עלינו לדעת שיש בשתיקה זו בעיה חינוכית נוראה".

"וכאן נשאלת שאלה, מה יעשו בנינו, תלמידינו והבוגרים שבינינו שלא מחוסנים די צרכם, שהפרסומת התמידית והתעמולה התמידית הבלתי פוסקת לא תבלבל ולא תחליש ולא תשפיע עלינו במקצת? לצורך כך נכתב מכתב חיזוק זה, לצורך גאווה, בבחינת ויגבה ליבו בדרכי ה'", כתב.