מהפך ניהולי. פלוס
מהפך ניהולי. פלוסצילום: דוברות המשרד לשירותי דת

במשרד לשירותי דת הודיעו היום (חמישי) לראשי 132 מועצות דתיות על תוכניות מהפכניות וחדשות בתחום הרגולציה ושיטות העבודה.

מהתוכנית אותה הציג עו"ד עודד פלוס, מנכ"ל המשרד לשירותי דת עולה כי 14 מועצות דתיות ייפרדו מהחשב המלווה כך שיוכלו להתנהל עצמאית מבחינה כספית.

בנוסף, מועצות איתנות כלכלית ידריכו אחרות שאינן כאלה, וייבנו אשכולות על פי חלוקה גיאוגרפית לשם איגום משאבים.

על פי התכנית, המועצות ישתפו פעולה ביניהן, יאחדו כוחות ויעבדו כצוות לטובת קידום המטרות. המועצות הדתיות בכל אשכול ייצרו שיתופי פעולה בנושאים שונים כגון: איגום משאבים חומריים ומשאבי כוח אדם, בתחום התרבות התורנית, בהדרכות, ובשירותים מקצועיים.

"הבשורה הגדולה ביותר היא ללא ספק הפרידה מהחשבים המלווים, אנחנו משחררים, בעצם, את המועצות הדתיות מתלות ומכבלי הביורוקרטיה וההגבלות הטכניות שהקשו עליהן", ציין עו"ד פלוס.

"זהו שינוי של ממש. המועצות הדתיות אשר בשנים האחרונות איזנו משמעותית את מצב קופתם יוכלו סוף סוף להתנהל עצמאית ולקדם פרויקטים וחידושים בתחום השירות והטכנולוגיה מבלי להתייעץ עם גורם כספי נוסף שאינו מכיר את האתגרים העומדים בפני ראש המועצה הדתית".

"כמובן שהמועצות הדתיות ייבחרו בקפידה ויהיה מעקב נוסף לבל נגיע חלילה לחורים וחובות כספיים, מלבד ההקלות בתפעול השוטף הדבר יפנה כספים אשר שולמו לחשבים המלווים לטובת פרויקטים אחרים", הוסיף פלוס.

כזכור, בשנת 2006 עם הקמתו מחדש של המשרד לשירותי דת ועקב מצבן הכספי הקשה של המועצות הדתיות, כפה משרד האוצר בתמורה לתקציבים למועצות - יישום תוכניות הבראה ומינוי חשבים מלווים.

"רוב תוכניות ההבראה הסתיימו ורוב המועצות הדתיות נמצאות במצב מאוזן ואף יותר מכך", ציין חזי כהן מנהל אגף בכיר לתכנון ותקצוב במשרד לשירותי דת.

במשרד לשירותי דת מדגישים כי המשרד ימשיך לעקוב אחר פעולתן של המועצות השונות, כדי לוודא כי הסרת החשב המלווה, לא מביאה לכשלים בניהול הכספים של המועצה הדתית.