הרב מנחם בורשטיין
הרב מנחם בורשטיין שלומי שלמוני

בגיליון "דעות" האחרון שיצא ע"י תנועת "נאמני תורה ועבודה", מופיע מאמרו של הרב אילעי עופרן, רב קבוצת יבנה ומרבני "בית הלל", שבו דעה הלכתית חדשנית הטוענת כי ניתן להתיר מגע בין בני זוג בזמן לידה.

המאמר מבוסס על מקורות כמו השולחן ערוך ועוד, אך גרר בעקבותיו תגובות חריפות. השבוע הועלו לשידור בתחנת "גלי ישראל" הרב עופרן והרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פוע"ה, והתעמתו ביניהם על הסוגיה.

"צריך להבדיל בין סוגי המגע", אמר הרב עופרן שהועלה בתחילה. "ברור הדבר למה נאסרה הנגיעה בשעה זו באופן גורף, כי בשעה שהיצר כל כך תוקף, צריך להמציא סייגים גדולים. אבל מתוך השיח הזה נוצרת קהילה שלא יודעת להבחין בין מגע למגע".

"התגובות למאמר הן נושא בפני עצמו למחקר", המשיך הרב עופרן וסיפר, "קיבלתי אינספור תגובות מאד ביקורתיות, תגובות שטענו אני רפורמי, או שאסור לומר את זה בקול, עם כל הלשון הרע שאפשר לגייס. מאידך במיילים ובהודעות פרטיות התגובות היו אוהדות".

"זה מלמד משהו על הציבור שלנו", אומר הרב עופרן. "במרחב הציבורי שלנו פועלת משטרת מחשבות, יש כאן מחשבות ש'אסור לחשוב', והקנאים של המשטרה הזאת מטילים חיתתם על האנשים, עד כדי כך שאת התגובות האוהדות שאני מקבל – אני מקבל רק במייל ובהודעות פרטיות. אנשים לא מעיזים לתמוך בדעה הזאת בפרהסיא".

הרב בורשטיין אמר "לידה הוא מצב מורכב, אני חושב שישנה דרך הלכתית איך מתמודדים עם הנושא. בעולם הרפואה רופא שהיה עובד בצורה הזאת – היה מורחק מהעולם הזה. מה קורה לרופא שמפרסם כזה מאמר?

"אני רוצה לשבח את הרב יובל שרלו, שאני מאד חלוק אתו בדברים, אבל כשהוא חיפש הקלות איך לזרז את טהרתה של האישה לאחר לידה - הוא הטריח את עצמו למכון, העלה דיונים ובירר. למה בכל האקדמיה אסור לכתוב נגד הדעה המקובלת, אבל רב כן יכול"?, קבל הרב בורשטיין והזמין את הרב עופרן לערוך גם בירור כזה.

"אנחנו כן עושים שינויים", סיפר הרב בורשטיין, "אך הכל בשיתוף גדולי ישראל! ומהציבור שלנו! יש גדולי ישראל, למה אי אפשר לדבר איתם? גם 'קולך' צועקות כל הזמן, ויש את 'מתן' ו'נשמת' שמחברות את ההלכה למציאות. אבל איך קם רב של יישוב, ומפרסם דברים כאלה בציבור?", הוא זעק. "יש הרבה שלבים שאישה חושבת שהיא אסורה, אבל בעצם היא מותרת. אני קורא לרב עופרן היקר לעזוב את הדרך הצעקנית הזאת, ולבחור בדרך הרבנית הטובה והיפה כפי שהוא יודע, וידוע שאסור ליראת שמיים שתדחק את המוסר הטבעי".

הרב עופרן הגיב, "אני מקבל את דברי הרב בורשטיין, אבל כשקודם דיברתי על משטרת המחשבות, עכשיו דיברתי עם המנכ"ל שלה. האם בגלל שלא קיבלתי הסכמה ממכון פוע"ה – דבריי פסולים? לא בטוח שהם הסנהדרין היושבים בלשכת הגזית".

"אם יש טעויות מהותיות – אני אשמח לשמוע ולתקן, אך אם הטעות היחידה היא שלא קיבלתי הסכמה ממכון פוע"ה – אני שקט".

הרב בורשטיין הגיב לדבריו של הרב עופרן ואמר, "אתה לא צריך הסכמה של המכון, אך שיטת העבודה שלך פסולה. לא מורים לציבור הוראה בדרך כזו. צריך הסכמה של גדולי הדור".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו