יותר מזון כשר. פולין
יותר מזון כשר. פוליןפלאש 90

הקהילה היהודית בפולין חגגה בסוף השבוע האחרון בעיר טיקטין לרגל השלמת שיחזור היכל בית הכנסת הגדול והמפואר בעיר שנחרב על ידי הנאצים.

בעבר הייתה בטיקטין קהילה יהודית חזקה ומפורסמת בקרב היהודים. ערב השואה התגוררו בטיקטין כ- 2,500 יהודים, אשר היו הרוב בעיירה.

בתקופת השואה הושמדו מרבית יהודי העיירה על ידי הנאצים בטבח המזעזע ביער לופוחובה כשהושלכו לבורות ובמכונות הירייה רצחו במשך יומיים את מרבית יהודי הקהילה הי"ד. רק מעטים מן הקהילה נותרו בחיים.

המבנים היהודים המפורסמים ביותר בעיירה היו בית הכנסת הגדול, שהינו מפואר במיוחד ומעוטר באיורים של חיות, ובפסוקים מהתהילים ומהתפילה.

למרות שהיכל בית הכנסת עצמו נחרב על ידי הנאצים, בניין בית הכנסת עצמו שרד בשואה, מאחר שבתקופת הכיבוש הנאצי שימש כמחסן נשק של הנאצים.

הבניין משמש עד היום למוזיאון יהדות בו מוצגים שרידים יהודיים אותנטיים כגון: תפילין, טלית, מגילת אסתר ועיטורי ספר תורה. בית הכנסת הקטן שימש כבית המדרש, כבית הספר וכמקום התפילה של יהדות טיקטין.

במשך מספר שנים עמלו על שיחזור בית הכנסת הגדול הנמצא בבניין המוזיאון כדי להחזיר לו את עברו המפואר. העבודות התבססו על תמונות ארכיוניות משנות ה-20' וה-30' שנשמרו במכון אמנות פולנית של האקדמיה הפולנית למדעים בוורשה.

בחודשים האחרונים שוחזרו ארון הקודש עם הבימה, ועם סיומם עומד היכל בית הכנסת הגדול ברוב פאר והדר בדיוק מדהים לעברו המפואר, אך הקהילה עצמה חסרה.