אריאל לנתניהו: כנס דיון על העינויים בעצורים

בישראל היהודית והדמוקרטית אין מקום לעינויים נגד חשודים אשר אינם מוגדרים כ'פצצה מתקתקת', כתב שר החקלאות לרה"מ.

חזקי ברוך , ו' בטבת תשע"ו

בית משפחת דוואבשה בדומא בו נרצחו שלושת בני המשפחה
בית משפחת דוואבשה בדומא בו נרצחו שלושת בני המשפחה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לאור העדויות החמורות שהציגו עורכי הדין של עצורי דומא והחשש הכבד כי בוצעו בהם עינויים, פנה היום (שישי) השר אורי אריאל לראש הממשלה נתניהו ולממלא מקומו השר יעלון בדרישה לכנס בדחיפות את ועדת השרים לענייני השב"כ שתחקור את הטענות.

"בשבועות האחרונים נחקרים שלושה עצורים ישראלים בחשד להצתת בית משפחת דוואבשה בכפר דומא, אשר גרם למותם של שלושה פלסטינים", כתב אריאל לנתניהו.

לדבריו, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, הודה בתחילת השבוע כי הופעלו כנגד החשודים "אמצעים מיוחדים" אשר כללו מניעת מפגש עם עורך דין, הבאה בפני שופט לאחר יותר מארבעים ושמונה שעות והארכת מעצר שלא בנוכחותם.

"אלא שעורכי הדין של העצורים, אשר נפגשו עם מרשיהם רק שלשום (רביעי), חשפו בפניי עדויות מצמררות על שיטות החקירה שהופעלו. מהתיאורים עולה כי החקירה כללה עינויים של ממש תוך שימוש באלימות פיזית", כתב אריאל.

שר החקלאות הדגיש כי אין חולק ששריפת הבית על יושביו בכפר דומא היא מעשה נפשע אשר מחייב את מערכת אכיפת החוק לאתר את העבריינים ולמצות איתם את הדין. "אולם, במדינת ישראל - היהודית והדמוקרטית – אין מקום לשימוש בעינויים כנגד חשודים אשר אינם מוגדרים כ'פצצה מתקתקת'.

"לפיכך אני קורא לך, אדוני ראש הממשלה, לכנס בדחיפות את וועדת השרים לענייני השירות הביטחון הכללי, אשר פועלת מכוח סעיף 5 בחוק השב"כ (התשס"ב-1992). על הוועדה לבדוק לעומק את שיטות החקירה שננקטו במהלך החקירה והאם הופעלו כנגד העצורים עינויים כלשהם. אחר כך מצופה כי הוועדה תגיש מיד את מסקנותיה לממשלה".