"בקרוב יוכלו האוהדים להכניס אביזרי עידוד"

סוף לסוגייה הארוכה בנושא הכנסת אביזרי עידוד למגרשי הכדורגל? במנהלת הליגה ובמשטרת ישראל עמלים על נוהל חדש שיתיר הכנסת אביזרים

נרי וייס , ג' בטבת תשע"ו

בקרוב נראה יותר ססגוניות ביציעים ופחות אלימות?
בקרוב נראה יותר ססגוניות ביציעים ופחות אלימות?
צילום: פלאש 90

זה זמן רב שקיים עימות בין אוהדי הכדורגל בארץ לבין משטרת ישראל.

נושא העימות בין השניים הוא סביב הכנסת אביזרי עידוד אל תוך תחומי האצטדיון, דוגמת שלטי פריסה גדולים, שלטי בד, מוטות לדגלים, בלונים ושאר האביזרים שנותנים לצופים בבית, לשחקנים שעל כר הדשא ולאוהדים ביציעים אווירת חג.

במשטרה כבר זמן רב אוסרים על הכנסת אביזרים כגון אלה, כששם טוענים כי אביזרים אלה משמשים בין היתר לאמצעים אלימים כנגד אוהדי הקבוצה היריבה וברבות המקרים כהסוואה להכנסת אביזרים פירוטכניים דוגמת רימוני עשן ואבוקות, האסורות על פי חוק.

בקרב ארגוני האוהדים יצאו במחאה על אי הכנסת האביזרים ואמרו כי דבר זה הוא שגורם לאלימות במגרשים, כשהאוהדים עסוקים במקום לעודד ולתמוך, בלצעוק ולקלל. עיקר הביקורת של ארגוני האוהדים הופנתה כלפי מי שהיו אמורים לבוא לעזרתם בנושא זה - מנהלת הליגה. 

בישיבה שהתקיימה במשרדי מנהלת הליגות לכדורגל נידונו האפשרויות להגיע להסדר חדש עם משטרת ישראל בכדי להתיר הכנסת אביזרי העידוד אל תוך תחומי האצטדיונים השונים. בישיבה בה נכחו מנכ"ל המנהלת אורן חסון, המשנה למנכ"ל ניר ינקלביץ', רפ"ק מידד לביא ראש תחום משטרת ישראל לרישוי ואבטחת אירועי ספורט, ניצן בן נתן ממשרד הספורט ומשה עגייב, נציג ההתאחדות לכדורגל, נכחו גם מטעם ארגוני האוהדים נציגי ארגון "היציע", דן מימרון ועידן לוי, דנו הגורמים השונים במתווה חדש שיתיר את הכנסת אביזרים אלה.

מטרת הפגישה הייתה ליצור נוהל מחייב ואחיד עבור כלל המחוזות במשטרת ישראל, באשר לרשימת האביזרים המותרים לשימוש. המחלוקות הרבות שהתגלעו במהלך הישיבה הצליחו להיפתר לקראת סיומה, ובמנהלת אומרים כי בתוך חודש יפורסם המתווה החדש שיאפשר לאוהדים הרבים לתמוך ולעודד את קבוצתם. 

אורן חסון, מנכ"ל מנהלת הליגות לכדורגל, אמר בסיום הישיבה כי מטרת הישיבה הייתה בראש ובראשונה בכדי "לסייע לאוהדים לתמוך בקבוצות ולעודד באופן ססגוני, והכל תוך שיתוף פעולה ותיאום עם משטרת ישראל".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il