יוקם מנגנון לפיקוח על מאבטחים פרטיים?

ועדת הפנים דנה בהקמת מנגנון לפיקוח על מאבטחים. "תפקיד המאבטח כל כך מורכב, החיכוך עם מחבלים הוא מטווח אפס".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ו

יוקם מנגנון לפיקוח על מאבטחים פרטיים?-ערוץ 7
שומר מאבטח נשק
ישי קרוב

תזכיר חוק שמטרתו להסדיר את הפיקוח על מאבטחים פרטיים אינו מקודם בשל בעיות תקציביות, כך דיווחה היום (שלישי) לוועדת הפנים גלי קרן, עוזרת היועץ המשפטי במשרד לביטחון פנים, בדיון על הצורך בהקמת מנגנון לפיקוח על מאבטחים.

לדבריה, "מוצע לבדוק הרבה יותר טוב את חברות האבטחה לצורך מתן רישיון. זה מצריך תקינה ושם זה תקוע".

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ יואב בן צור ביקש להעביר לוועדה את תזכיר החוק. כמו כן ביקש מהאגודה לזכויות האזרח להעביר לוועדה תלונות על מאבטחים שהגיעו אליהם.

פנחס שיף מהארגון הארצי של חברות האבטחה שאל בדיון "על מה אנחנו מדברים? להקים מנגנון על מישהו שלא ענד תג? תפקיד המאבטח כל כך מורכב, החיכוך עם מחבלים הוא מטווח אפס. אני מבקש מהאגודה לזכויות האזרח שייטלו קורה מבין עיניהם. אם היו תלונות הם היו מציגים אותן".

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ בן צור, השיב "בשבילך התלונות קטנות, בשבילם גדולות. אי אפשר למנוע זכות אזרח להגיש תלונה שתיבדק, אם יש משהו שמציק לו. יצטרך להיות גוף שיטפל, ונבדוק פתרון ביניים עד שיוקם, אולי שהמשרד לביטחון פנים יקבל תלונות על הפרת נהלים. אני מניח שהתלונות לא רבות".

גלי קרן העירה כי "האגודה לזכויות האזרח פנתה ונענתה שאין מקום להקמת מנגנון יחודי, יש ערוצים מקובלים ולמיטב ידיעתנו לא הוגשו תלונות. יש טופס מקוון באתר המשרד ואם מאבטח נהג בצורה בלתי הולמת, אפשר לפנות, יש כתובת".

נציגת משרד המשפטים ציינה בדיון כי ליחידה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה לא הגיעו תלונות. ''אנו מכירים בצורך בפיקוח על מאבטחים. על זה אין מחלוקת".

עו"ד אן סוצ'יו, נציגת האגודה לזכויות האזרח סיפרה כי "במשך השנים ניסינו להגיש תלונות וכל פעם נתקלנו בתשובה – אם זה לא פלילי, המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים לא מטפלים, פנו לחברת האבטחה. יש כאן רישיון ציבורי, ולכן דרוש פיקוח של נותני הרישיון".

סנ"צ עופר יצחק, רמ"ד אבטחת גופים במשטרת ישראל ציין כי "חטיבת האבטחה מנחה את הגופים – משרדי ממשלה, גופים ציבוריים ועסקים. ההנחיה מאד מסודרת. אין אפשרות לגוף להציב מאבטח לפני שבוחנים מי האדם והוא מקבל הכשרה.

''יש פיקוח ותרגול כל הזמן. יש פיקוח מדגמי, תרגילים, הכשרות, בקרות וביקורים. תפקידנו לוודא שהגוף אותו אנו מנחים עובד על פי הכללים. בכל מקרה חריג ננקטת סנקציה  - שימוע או ברור", אמר.