הזוכים בפסטיבל הקולנוע היהודי

הסרטים נותנים ביטוי לעושרה ולמורכבותה של התרבות היהודית הדינאמית

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ו

קאפו בירושלים
קאפו בירושלים
צילום: kapo

התוכנית המגוונת של פסטיבל הקולנוע היהודי כללה למעלה מ־ 50 יצירות קולנוע חדשות מהארץ ומהעולם.

התוכניה נתנה ביטוי לעושרה ולמורכבותה של התרבות היהודית הדינאמית, והציעה פרשנות מרחיבת גבולות לשדה היצירה העוסקת ביהדות וליחסיה עם זהויות אחרות.

 לקראת סיום הפסטיבל הוענקו הערב פרסים לקולנוע יהודי, בסכום 3,500 יורו, תרומתה של הלן שומן, כאשר הזוכה בפסטיבל הקולנוע היהודי הוא הסרט "איך לזכות באויבים".

מנימוקי חבר השופטים:

הסרט משקף את הוויית חיי היהודים בארגנטינה כיום והיא מוצגת במסגרת ז׳אנר מרענן בקולנוע היהודי:

קומדיה בלשית. הסרט מצטיין בעלילה קולחת, משחק משובח, ושילוב של מתח ואלמנטים קומיים במינונים מדויקים. בנוסף, העולם הקולנועי מתכתב עם עולם הניו מדיה באמירה רפלקסיבית על אומנות הקולנוע בעידן הסלולר, היו טיוב והפייסבוק.

הסרט מציג בדקות ובשנינות את הדרמות האנושיות של אהבה, תשוקה, נאמנות והונאה, כשבמרכז העלילה שני אחים פרקליטים שמייצגים את עולם החוק. הגבול בין החוק הפנימי לחיצוני ובין עולם האמת והנאמנות לעולם השקר והבגידה מוצג דרך קונפליקט בין אחים, בפריזמה מודרנית של הסיפור התנ״כי של קין והבל.

בציון לשבח זכה הסרט "קאפו בירושלים"

רופא מוורשה שהיה ראש בלוק באושוויץ מגיע עם אשתו לירושלים כדי להתחיל בחיים חדשים. רבים מאלה שהיו נתונים למרותו מאשימים אותו שהתעלל בהם כדי לרצות את אדוניו הנאצים. בסדרה של וידויים, בשפה קולנועית מינימליסטית, חושפים הניצולים את קורות הישרדותם ואת מאבקם על אנושיותם בגיא הצלמוות, כמו גם את חשבון הנפש שהם עורכים אחרי המלחמה כדי להמשיך ולחיות במקלט שמצאו.

מנימוקי השופטים: הסרט "קאפו בירושלים" מציע גישה אינטליגנטית, ייחודית ורגישה לנושא הקשה של הקאפו היהודי במחנות ההשמדה, ומאיר באופן מקורי ומרתק סוגיה מורכבת בהיסטוריה היהודית ובתודעה הישראלית.

הזוכה בפרס הסרט הישראלי הקצר  "הדיקטטור הקטן" , המספר על מרצה חסר כאריזמה, המתמחה במנהיגים במשטרים טוטליטאריים, חש לא מוערך על ידי הסטודנטים שלו ועל ידי אשתו הדומיננטית.