שגרה בצל מתיחות

לוס אנג'לס חוזרת לשגרה לאחר יום של כוננות בעקבות התראה שככל הנראה לא הייתה אלא מתיחה. שליח בני עקיבא מספר על התחושות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ד' בטבת תשע"ו

שגרה בצל מתיחות      -ערוץ 7
בית ספר סגור בלוס אנג'לס
צילום: רויטרס

בלוס אנג'לס הורתה המשטרה לחזור לשגרה לאחר יום בו הושבתה מערכת החינוך בעקבות התראה על חשש כבד לפיגוע. על פי הדיווחים האחרונים מלוס אנג'לס ההערכות המרכזיות שם הן כי מאחורי ההתראה עומדת מתיחה טלפונית שחוללה את כל הסערה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם איל פרידמן, שליח בני עקיבא ללוס אנג'לס, על הכוננות המוגברת במדינה ועל התחושה בקהילה היהודית שם.

פרידמן מספר כי את ההודעה על השבתת הלימודים אתמול קיבל כשהיה כבר עם ילדיו ברכב בדרך לבית הספר, ובעודו שמח על כך שהפעם יגיע בזמן קיבל שיחת טלפון מאחיו שבישראל וזה סיפר לו כי ישנה התראה ביטחונית ולכן אין לימודים. דקות לאחר מכן התקשר אליו גם מדריך התנועה ששאל אותו אם ניתן לארגן תפילת שחרית מאחר והתקבלה הודעה על השבתת התיכון בו הוא לומד.

לאחר עשר דקות של המתנה ברכב להודעה ברורה יותר הגיעה הודעה רשמית מבית הספר שאכן אין לימודים גם בבתי הספר היהודיים. כמו בכל מקום בעולם, הילדים שמחו מהחופש הבלתי צפוי שנחת עליהם בעוד ההורים החלו לתמרן על מנת לצלוח את היום הזה.

באשר לתחושת המתיחות ברחוב הוא מספר כי לא מורגשת מתיחות שכזו ובמהלך היום חש חופשי לצאת מביתו לכל מקום.

יצוין כי בניו יורק התקבלה התראה דומה, כך על פי הדיווחים בארה"ב, אולם שם בחרה המשטרה לאפשר את שגרת החיים. להערכתו של פרידמן ההבדל ביחס שבין שתי מערכות הביטחון, זו שבלוס אנג'לס לעומת זו שבניו יורק, נובעת בין השאר מהסמיכות לפיגוע הירי בסאן-ברנרדינו שבקליפורניה, אירוע שגורם לעצבי המערכות להיות מתוחים יותר מאשר במקומות אחרים.

עוד נשאל פרידמן אודות התחושה בקהילה היהודית במדינה, ובמענה הוא מציין כי קיימת מעט יותר אבטחה במוקדים יהודיים כבתי כנסת ובתי ספר מעבר למקובל בשגרה, ובשבת האחרונה ניתן היה לראות שני שומרים שהתווספו בפתח בית הכנסת, אך עם זאת פעילות הנוער ובתי הספר נותרה שגרתית לחלוטין. לדבריו בני הנוער והילדים אינם רואים בהצבת השומרים אקט מלחיץ אלא דווקא אקט מעורר גאווה יהודית, כלשונו.

ומה באשר לעלייה לארץ? האם האירועים האחרונים בעולם ותחושת המתיחות גוררים אחריהם יותר מחשבות של יהודים על עלייה לישראל? פרידמן מסופק אם אכן נוצר קשר בין הדברים. לדבריו מחשבות על עלייה תמיד ישנן ולא בטוח שהאירועים האחרונים משפיעים לכאן או לכאן. "בלוס אנג'לס הקהילה עצומה. יותר נוח כאן ליהודים מאשר מקומות אחרים בעולם. יש עשרות בתי כנסת והרבה אפשרויות לשלוח את הילדים ללימודים ויש איפה לאכול. נוח פה, אבל זה לא ישראל והמשפחות יודעות את זה. הן קשורות לישראל ותומכות בישראל גם אם אין אחוזי עלייה גבוהים".

ובחזרה לשיבת התלמידים ללימודים, פרידמן מספר כי לקראת החזרה ללימודים לא הועברו הנחיות מיוחדות כלשהן למעט עצם החזרה לבתי הספר. הוא מציין כי לבתי הספר היהודיים יש אמצעי זהירות שונים ומגוונים, ובמסגרת זו שוגרה להורים הודעת תזכורת במייל באשר לאלמנטים הביטחוניים הכרוכים בנהלי בית הספר וציינו כי הנהלת בית הספר תמשיך ותעמוד בקשר עם ההורים.