ועדת הכלכלה לנתניהו: "חשב מסלול מחדש"

חברי הוועדה בראשות איתן כבל העבירו לראש הממשלה באופן רשמי את התנגדותם לעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים בסוגיית הגז.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בטבת תשע"ו

איתן כבל
איתן כבל
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, שלח הבוקר (רביעי) מכתב לראש הממשלה ושר הכלכלה, בנימין נתניהו, ובו הנימוקים המלאים שהובילו להחלטת הוועדה להמליץ לראש הממשלה שלא לעשות שימוש בסעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים.

על המכתב חתמו גם ח"כ יעקב פרי, ח"כ איילת נחמיאס ורבין, ח"כ יוסי יונה, ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא, ח"כ דב חנין וח"כ עיסאווי פריג'.

כבל כתב, בין היתר, כי לאחר הליך ההתייעצות המעמיק הרושם הוא כי הנימוק האמתי לרצון להפעיל את הפטור לפי סעיף 52 הוא דווקא כלכלי. "לא שוכנענו כי לעת הזו, כמו גם לעתיד הנראה לעין, קיימים נימוקים של מדיניות חוץ וביטחון המצדיקים אמצעי כה קיצוני כמתן פטור מנהלי מהוראות החוק בידי שר הכלכלה, כאשר הפיקוח מפני מונופולים והסדרים כובלים צריך להיות פיקוח קפדני, בדרך הקבועה בחוק ההגבלים העסקיים, שהיא דרך המלך".

חברי הוועדה ממליצים לראש הממשלה ''לחשב מסלול מחדש. המתווה הזה אינו נכון ואינו ראוי ואין מקום להפעיל את סמכותו לפי סעיף 52, עד כדי שאף אם המתווה המוצע יאושר, נראה ששר הכלכלה והכנסת הבאה, יאלצו לבטלו.

"מתווה שאינו נשען על התפיסה של 'זה נהנה וזה לא חסר', אלא מחזק את הגישה של 'זה נהנה ועוד יותר נהנה' דינו להיפסל. – לעניות דעתנו, יש לבטל לאלתר את המתווה ולפעול בדרך המלך, שמשמעותה היא נקיטת הליך סדור לפי חוק ההגבלים העסקיים או חקיקה".

לחוות הדעת צורפה גם דעת המיעוט בוועדה, שהוצגה בדיון הסיכום, עליה חתמו ח"כ יואב קיש, ח"כ מיקי זוהר, ח"כ רועי פולקמן, ח"כ נאוה בוקר, ח"כ יואב בן צור וח"כ אורי מקלב, שסוברים כי ראש הממשלה ושר הכלכלה נתניהו צריך לעשות שימוש בסעיף 52 כדי לאשר בהקדם את מתווה הגז.