מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר
מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר חזקי עזרא

סוגיית פתיחת החנויות בשבת בעיר ת"א עומדת לפתחו של בג"ץ, והמדינה אמורה להשיב בנושא בימים הקרובים, אבל בינתיים גם מחפשת פתרונות שיעקפו את הצורך בהנחיה מטעם בית המשפט.

לערוץ 7 נודע כי הממשלה תקיים ביום ראשון דיון המשך בנושא, שבו יחליטו השרים להקים צוות מנכ"לים בראשו יעמוד אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ואליו יצורפו מנהלי משרדים מטעם הסיעות השונות.

לצוות יוקצב פרק זמן של חצי שנה במהלכו יצטרך לנסח מתווה שיהיה מוסכם על כל סיעות הקואליציה בנוגע לשמירה על אופיה של השבת, לא רק בת"א אלא בכל רחבי הארץ.

חשוב לציין כי מי שהיה אמור לטפל במקור בנושא הוא שר הפנים סילבן שלום, שבעקבות חוות דעת משפטית החזיר את הטיפול לממשלה. ראש הממשלה נתניהו ביקש להעביר את הנושא לפתחה של השרה גילה גמליאל אך גם היא נמנעה מלעסוק בסוגיה.

בשל כך חזר הנושא לממשלה, והיא קיימה דיון ביום ראשון - בו העלו השרים פתרונות שונים, והוסכם כי בישיבה הבאה תתקבל החלטה סופית. בליכוד אף מתחו ביקורת על כך ששניים משרי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד, לא השתתפו בדיון בנושא בממשלה, למרות שמדובר בעניין שאמור להיות במקום מרכזי בסדר העדיפויות שלהם.

במקביל להמשך ההליך המשפטי שהחלו בעלי חנויות שמבקשים למנוע את שינוי הסטטוס קוו בתל אביב, מקדם גם ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) הצעת חוק בנושא השבת, שזוכה לתמיכה מרבים מחברי בית המחוקקים.

הצעת החוק של ח"כ זוהר באה לעגן את האיסור על חילול שבת מטעמים סוציאליים ולפיה תיאסר פתיחת בתי עסק בשבת אלא בכפוף לאישור של שר הכלכלה.

בנוסף, תיאסר התניית חוזה שכירות או חוזה עבודה בעבודה בשבת ולא יהיה ניתן לכפות על בעל עסק לעבוד בשבת כתנאי להצטרפותו למתחם עסקים ולא ניתן יהיה לקנוס אותו בגין סירובו לעבוד בשבת.

על פי הצעת החוק, פתיחת עסק בשבת תהווה "עוולה אזרחית" ובעלי עסקים יוכלו לתבוע נזיקית עמיתים המפעילים בתי עסק בשבת ופוגעים בהם כלכלית.

לפני כשבועיים דחתה וועדת השרים לענייני חקיקה את העיסוק בחוק, וגם הוא אמור לעלות ביום ראשון הקרוב, לדיון מחודש.