המשבר הטורקי בדרך לפיתרון?

מאז משט המרמרה התדרדרו יחסי ישראל וטורקיה. מפגש סודי בין שני הצדדים הביא לשורה של הסכמות שחתימה עליהן תפשיר את היחסים מחדש.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ה' בטבת תשע"ו

יוסי כהן
יוסי כהן
צילום: חזקי עזרא

האם נעשה סוף סוף הצעד שיביא לחימום היחסים בין ישראל וטורקיה שהתדרדרו מאז משט המרמרה?

ראש המוסד החדש יוסי כהן יחד עם השליח המיוחד של נתניהו העוסק במגעים עם טורקיה הפרופ' יוסף צ'חנובר נועדו בחשאי אתמול (רביעי) עם מנכ"ל משרד החוץ הטורקי והגיעו להבנות שיאפשרו את חידוש היחסים באופן מלא.

במסגרת ההסכם המסתמן יחזרו השגרירים של שתי המדינות לפעול ואחד מראשי ארגון הטרור חמאס, סלאח ערורי, לא יורשה להיכנס לתחומי טורקיה. בתמורה ישראל תפעיל קרן שתפצה את מי שנפצעו על סיפון המרמרה. אם יאשרו הצדדים את ההסכם, הוא ייחתם בימים הקרובים.

הסיכום בא, ככל הנראה, על רקע חולשתה של טורקיה באזור, במיוחד לאור המתיחות עם מוסקבה, אחרי הפלת מטוס צבאי רוסי בשטח המדינה. 

בתחילת השבוע אמר נשיא טורקיה ארדואן שהגיע הזמן לנרמל את היחסים עם ישראל, אך הוסיף כי צריכים להתקיים כל התנאים שהציב כולל הסרת המצור על עזה, תנאים שלא מופיעים בסיכום החדש.

במערכת המדינית התייחסו הערב בזהירות רבה למפגש המוצלח, והבהירו כי ימתינו לחתימה הרשמית, כדי להגיב לצעד.

נודע כי הסיכום חשוב לטורקיה, שכן היא רואה את ההתקרבות של ישראל ליריבותיה יוון וקפריסין, ורוצה גם להיות שותפה למהלך הנחת צינור גז מישראל שיעבור בחלק ממדינות האיזור.

ח״כ נחמן שי (המחנה הציוני), חבר ועדת החוץ והביטחון, ברך על ההסכם המסתמן עם טורקיה ואמר כי "סוף סוף מהלך מדיני חכם, גם אם מאוחר. המציאות החדשה במזרח התיכון מחייבת קואליציה של הכוחות השפויים. ישראל וטורקיה הם שני האדנים עליהם תוקם הקואליציה הזו״.