דני דיין
דני דייןצילום: פלאש 90

התעלמות. זו התגובה שלה זכתה ישראל מאז שיגרה בקשה רשמית לברזיל לאשר את מינויו של דני דיין לתפקיד השגריר הישראלי במדינה לפני כחודשיים.

על פי ההתנהלות הדיפלומטית אמורה מדינת היעד לאשר את בקשת ישראל למנות שגריר בתחומה, אולם בברזיל לא משיבים ונראה כי אף מתעלמים במכוון מהבקשה הישראלית, אולי בניסיון להביא שבירושלים ימנו אדם אחר לתפקיד.

באחרונה הגביר משרד החוץ את המאמצים נגד מי שמנסים לסכל את מינויו של דיין, שבו היו כבר מעורבים נשיא המדינה, שרים בכירים, יו"ר הכנסת ודיפלומטים רבים, אבל גם שם מודים היום שמעבר להמתנה לאישור, אין כל חדש בנושא.

בין המנסים לסכל את המינוי, כזכור, הייתה קבוצת אנשי שמאל ישראלים, וביניהם שגרירים לשעבר שפנו לממשלת ברזיל וביקשו שמינויו של דיין יידחה. חברי הקבוצה טענו כי אם תקבל ברזיל את דיין לשגריר ישראל בתחומה, יהיה בכך כדי לתת לגיטימציה בינלאומית למפעל ההתנחלויות.

בין השגרירים לשעבר שהיו חתומים על הפנייה היו מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, אלון ליאל, ששימש גם כשגריר ישראל בדרום אפריקה וכממונה על שגרירות ישראל בטורקיה, שגריר ישראל לשעבר בדרום אפריקה אילן ברוך ושגריר ישראל לשעבר בפריז אלי בר-נביא.

במקביל לפנייה מטעם הקבוצה הישראלית פועלים שורה של ארגונים אנטי ישראליים בברזיל נגד מינוי דיין לשגריר במדינה.

מקרים בו מדינה אינה מקבלת שגריר של מדינה אחרת נדירים מאוד, וכמעט שלא התרחשו בשנים האחרונות, אך במערכת המדינית שוררת דאגה מההתעלמות הברזילאית.

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי אמרה לערוץ 7 בשבוע שעבר כי "כל המערכת פועלת כדי שהמינוי של דני יאושר בהקדם".

חוטובלי הודתה שמדובר בהליך קשה, שלא עובר בקלות. "אכן יש בעיות, ויש כאן משטר שבאופן ממש ציני עושה הכל כדי לרצות את המיעוט המוסלמי בתוך המדינה, ובהקשר הזה הוא מעכב את המינוי הזה, וראינו את זה קורה עם מדינות אחרות מול ברזיל, לא רק איתנו".

"אנחנו מאמינים שבסופו של יום, בגלל שלישראל ולברזיל יש הרבה מאוד אינטרסים משותפים. המינוי הזה יאושר", סיכמה סגנית שר החוץ.