מתעדכנים. ח"כ לביא
מתעדכנים. ח"כ לביא צילום: פלאש 90

היום, עולה לוועדת שרים לענייני חקיקה הצעת חוק, המבקשת לבטל את הסמכות המקבילה בין בתי הדין הרבניים ובין בתי המשפט לענייני משפחה, לדון בהליך הגירושין. החוק יקבע, כי תיק הגירושין ייפתח אך ורק בהסכמה של שני הצדדים.

במידה ובני הזוג לא יגיעו להסכמה, יידון התיק בבית משפט לענייני משפחה.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה הבוקר, "הנתונים המעידים על העלייה באחוזי הגירושין מוכחים שוב – המערכת הקיימת בישראל מסלימה את הסכסוכים בין בני הזוג. עד שלא נעשה שינוי מערכתי מעמיק, ונבטל את מרוץ הסמכויות בין בתי הדין הרבניים לבתי המשפט – כלומר אם לא נפסיק את התחרות שבין בני הזוג להגשת תביעת הגירושין כמה שיותר מהר בשיטת 'הקודם מנצח' - האחוזים רק יוסיפו ויעלו."

הסמכות לדון בענייני משמורת, מזונות ורכוש בהליכי גירושין קיימת נכון להיום, במקביל בבתי הדין הרבניים ובבתי המשפט לענייני משפחה. המצב המשפטי קובע כי התיק של המשפחה יידון במקום הראשון אליו פנה אחד מבני הזוג. כך נוצרה מציאות בה כל הקודם זוכה, וכל אחד מבני הזוג רץ לפתוח תיק במקום המועדף עליו. בכך, טוענת לביא, מעודדת המדינה את בני הזוג לפנות מוקדם ככל האפשר לערכאות השיפוטיות ומסכלת את האפשרות כי יפנו תחילה לניסיונות לקיים שלום בית או לפתור את הסכסוך בדרכי שלום.

לדבריה, מצב זה מחריף את הסכסוך בין בני הזוג, מבזבז כספי ציבור, ובעיקר פוגע בילדים המצויים בין הורים שמנהלים מאבק אחד עם השני.

"חייבים לשנות את המציאות הזו. הצעת החוק באה לתקן מצב אבסורדי זה באמצעות התניית הסמכות לבית הדין הרבני רק כאשר ישנה הסכמה של שני הצדדים. בכך לא יהיה תמריץ לאף צד 'לרוץ ולקנות סמכות'. המצב הנוכחי לפיו כל הקודם זוכה, מחריף את הסכסוך, מבזבז כספי ציבור, ובעיקר משאיר את הילדים מצולקים בין הורים שמנהלים מאבק מר אחד עם השני . הצעת החוק זכתה בעבר לתמיכת הקואליציה. ואני תקווה שביום ראשון תצא הבשורה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו