חוסל בסוריה? סמיר קונטאר
חוסל בסוריה? סמיר קונטאררויטרס

פרופ' משה מעוז, מומחה ללימודי האסלאם והמזרח התיכון באוניברסיטה העברית, מתייחס ביומן ערוץ 7 למשמעויות האזוריות של חיסול סמיר קונטאר, ככל הנראה בידי ישראל.

בהתייחסותו מדבר פרופ' מעוז על חיזבאללה, ממשלת לבנון, הממשל הסורי, הרוסים ואף איראן, כל אלה ואולי גורמים נוספים מוצאים את עצמם בקלחת אחת יחד עם ישראל בעקבות ולנוכח אירוע מעין זה.

באשר לחיזבאללה מעריך פרופ' מעוז כי מהלך שכזה, מהלך שהוא אינו רואה גורם אחר זולת ישראל שיכול ורוצה לבצעו, יביא להקצנת היחס של הארגון לישראל שכן הם חפצים לנקום ולהכריז על נקמה כפי שהיה בעקבות חיסול עימאד מורנייה.

עם זאת הוא מעיר כי חיזבאללה מצוי כעת בין קטבים של רצון לנקום מצד אחד לבין חולשתו של הארגון מהעבר השני, חולשה שנובעת מהתבוססותו בזירה הסורית והמאבקים הפנימיים שם. להערכתו היות הארגון לוחמני במהותו תגרום לכך שהוא יחפש את ההזדמנות לנקום בישראל.

באשר ללבנון, אומר פרופ' מעוז, הרי שמדינה זו נמצאת בדילמה לא פשוטה. "הממשלה הלבנונית לא רוצה להתעמת עם ישראל כי היא יודעת שלא זו תהיה תפארתה, אבל חיזבאללה ינסה להוביל קו תוקפני. אני מניח שלבנון כממשלה ומדינה לא תתערב אבל אין לה ברירה, כי היא לא יכולה לשלוט על חיזבאללה ולהטיל עליו מגבלות. חיזבאללה חזק יותר מהצבא הלבנוני, מה גם שבשורות הצבא הזה יש הרבה שיעים".

לעומת כל אלה המציאות מורכבת יותר כשמדובר בסוריה שעל אדמתה בוצע החיסול. פרופ' מעוז מזכיר את התחזקותו המשמעותית בתקופה האחרונה של בשאר אסאד המקבל גיבוי וחיזוק מצד הרוסים, ולנוכח זאת הוא מעלה תהייה - מדוע הרוסים לא התערבו? "יש להם כוח עצום של חיל האוויר, מכ"מים שמזהים כל מה שיוצא מישראל". להערכתו אחד ההסברים לשתיקה הרוסית היא אותו תיאום שקיים בין ישראל לבין הרוסים.

"אני עדיין חושש שההתערבות הרוסית מובילה את ישראל לתמוך במשטר אסאד. זה חמור מאוד. כיהודי וישראלי לא אוכל לסבול מציאות שבה נתמוך בבשאר שהרג פי עשר מאביו. הוא הרג שלוש מאות אלף בעוד אביו הרג שלושים אלף, ואני לא רוצה לתמוך בטרוריסט כזה".

ממשיך מעוז ואומר: "אני טוען שבמאבק הזה שיש באזור, הסכנה הגדולה לישראל להערכתי היא הציר השיעי שכולל את איראן עם אופציית הפצצה הגרעינית והמשטר בדמשק שמתחפש לשיעי והוא חוליה חשובה. את המערך הזה אנחנו צריכים לערער בעזרת המדינות הסוניות כמו ירדן, תורכיה וסעודיה ואנחנו לא עושים את זה". לדבריו נראה שלממשלת ישראל אין אסטרטגיה ברורה בנוגע לסוריה "מעבר לכך שמוטב לעבוד עם השטן המוכר, אסאד, שמגן מהאיסאלם הקיצוני".

להערכתו התוצאות של האירועים הנוכחיים במזרח התיכון הן שמסוריה המתפוררת תיווצר סוריה קטנה בתמיכת איראן ורוסיה, ובמוקדם או במאוחר יהיה לישראל עסק עם אותה סוריה קטנה המגובה בידי הסורים והאיראנים.

לנוכח דבריו אלה נשאל פרופ' מעוז אם אינו רואה בעצם חיסולו של קונטאר הוכחה לכך שישראל אינה כפופה לגחמות ולרצונות והאינטרסים הרוסיים בדמשק. לדבריו יתכן ויש בכך משהו ואכן יתכן וישראל מעבירה בחיסול קונטאר מסר לפיו באינטרסים החיוניים שלה היא תפעל באופן בו תמצא לנכון, כפי שהיא עושה בתקיפת שיירות הנשק ובהזדמנויות נוספות, אך עם זאת הוא עדיין מודאג ומוטרד מחיזוק הציר השיעי הנתמך בידי סוריה.

בהקשר זה הוא מזכיר את דבריו של נתניהו לאחר פגישתו עם פוטין כאשר אמר שאין לישראל דבר נגד בשאר אסאד. דבריו אלה אמנם אין בהם אמירה לפיה יש לישראל משהו בעד אסאד, אך היא מלמדת על כך ישראל לא תפעל בניגוד לשאיפות הרוסיות.

עוד הוסיף פרופ' מעוז והתייחס גם לדאע"ש וציין כי אמנם יש הרואים בארגון מסוכן יותר מאיראן ובשם תחושה זו מייצרים שיתופי פעולה עם האיראנים נגד הארגון הקיצוני, אך הוא עצמו אינו סבור כן אלא רואה באיראן את הסכנה הגדולה באמת. "זו נבלה וזו טריפה. את דאע"ש ניתן לעצור ולחסל. במה מדובר? בארבעים או חמישים אלף איש במדבר ללא תמיכה אידיאולוגית מהחכמים המרכזיים של האסלאם ואפשר בשכל ובתיאום כוחות לחסל אותם.

''מסוכן יותר זו איראן שיש לה גם פצצה בפוטנציה והיא גם תומכת בארגונים האנטי ישראליים ויש לה שאיפה לשלוט בעיראק שיש שם שישים אחוזים של שיעים ויש לה כבר אחיזה בתימן".