לא אתם שלחתם אותי

לא הגעת למקום ולזמן הזה באופן מקרי. הכוחות, היכולות והכישרונות שנטעו בך מהיום בו נולדת הם חלק מהצידה לדרך כדי למלא את השליחות.

דנה בוסקילה , ט' בטבת תשע"ו

בשבתות האחרונות זכינו לפגוש את השליח מס' 1 בתנ"ך. יוסף הצדיק.

יוסף הוא שליח מיום היוולדו, "ויהי כאשר ילדה רחל את יוסף ויאמר יעקב אל לבן שלחני ואלכה אל מקומי ולארצי", כאשר יוסף נולד מתעוררת ביעקב השליחות שלו, הוא רוצה לשוב אל "מקומו" אל עצמו. השליחות הראשונה המובהקת לך יוסף מוטלת עליו על ידי אביו יעקב: "הלא אחיך רועים בשכם לכה ואשלחך אליהם" יוסף נשלח לבדוק מה שלום אחיו (או לעשות שלום בין אחיו) ומה עונה יוסף: "הנני!" רש"י מפרש- לשון ענווה וזריזות שהזדרז לעשות מצוות אביו למרות שידע שאחיו שונאים אותו.

ואז קורה משהו, משהו בלתי צפוי, משהו טרגי, קשה וכואב – יוסף נזרק לבור ולאחר מכן נמכר לעבדות ויורד למצרים. יוסף לא צפה את זה, לא ביקש את זה ובכל זאת זה קורה.

ויוסף? יוסף שליח. הוא עדיין בשליחות. שליחות אותה הוא מנסה לסיים כבר 22 שנה.

יוסף נתקל בקשיים (הופך לעבד), מעלילים עליו עלילות שווא (אשת פוטיפר), נשללת ממנו החירות (הוא מושלך לבית הסוהר) – ובכל הזמן הזה הוא זוכר שהוא: שליח.

כאשר יוסף פוגש את אחיו ומחליט לגלות את זהותו הוא אומר: "אני יוסף" משמע אני שליח! ולכן אין לכם (האחים) סיבה לדאוג כיוון שהכל מאת ה' הכל חלק מהשליחות שלי בעולם.

"ועתה לא אתם שלחתם אותי הנה כי האלוקים" – אמונה וביטחון בהנהגה האלוקית הם חלק בלתי נפרד מאדם שחי בשליחות כל חייו. יוסף מרגיע את אחיו ומודיע להם שגם הם שליחים! לא הם אלו ששמו אותו במצרים, אלא האחד והיחיד – ריבון העולמים.

הקב"ה רוצה ששבטי ישראל ירדו בכבוד למצרים, שיעקב יישא בסטטוס "אבא של המשנה למלך", שבני ישראל יחיו בעושר וברווח. יותר מזה, יוסף עושה שינוי גדול בעולם! פתרון החלום שיוסף מציע לפרעה מציל לא רק את מצרים, אלא את העולם כולו. מצרים הופכת לאימפריה עשירה ביותר בזכות מאגרי המזון שנמכרו באותה תקופה לעמים אחרים.

יוסף השליח נמצא בכל נשמה שיורדת לעולם הזה! גם בתוכך...

בניגוד למשה רבנו ויונה הנביא שגילו ספק והתנגדות לשליחות שהקב"ה מטיל עליהם בעולם, יוסף מבין שהוא הגיע לעולם הזה כדי לקיים שליחות אלוקית ולהיות גורם משפיע ביותר בהיסטוריה של העם היהודי והעולם בכלל.

גם את לא הגעת למקום הזה בזמן הזה באופן מקרי. הכוחות, היכולות והכישרונות שנטעו בך מהיום בו נולדת הם חלק מהצידה לדרך שהקב"ה העניק לך כדי שתממשי את שליחותך בעולם הזה.

הכוחות שבך הם אותם כוחות שאת כבר מכירה, שאת יודעת על קיומם ושאת כבר משתמשת בהם כדי להתקדם ולהשיג מטרות בחיים. כמו למשל: יכולת הקשבה, יחסי אנוש טובים, כיבוד הורים, סבלנות, ניהול כספים, סדר וארגון ועוד. בזכות כל אלה הצלחת להגיע למה ולמי שאת היום.

לעומת זאת יש כוחות שאת דווקא רואה אצל אחרים ואומרת לעצמך: "הלוואי והייתי כמותם". הלוואי והייתי סבלנית כמוה, הלוואי והייתי אמיצה כמוהו, הלוואי והיה לי את יכולת הדיבור של מרצה כזה או אחר, הלוואי והיה לי את הנחישות של איש ציבור מסוים. הכוחות הללו שאת רואה באחרים והיית כל כך רוצה לסגל לעצמך הם האיכויות שבך. אלו הם הכוחות המיוחדים שבך שכבר טבועים בתוכך אך הם אינם מפותחים דיים כדי לבוא לידי ביטוי ולעזור לך לממש את היכולות שלך בעולם. אלו בדיוק הסימנים שהקב"ה שולח אלייך, הוא מפנה את תשומת ליבך לנקודות משמעותיות שברגע שתתני את דעתך אליהן ותפתחי את הכוחות המוסתרים שבך – אז יהיו בידייך מכלול הכוחות כדי למלא את השליחות שלך בעולם.

ושוב, "אדם לעמל יולד". עבודת ההתפתחות האישית של האדם בעולם הזה היא אינסופית אך היא לגמרי ממוקדת מטרה. השאיפה שלנו היא להשתמש בכוחות ובאיכויות שבנו כדי למלא את ייעודנו ויותר מכך, לדעת ולהבין שלא תמיד דרכנו תהיה סוגה בשושנים, שלפעמים יהיה לנו קשה ואפילו קשה מאוד, שיהיו ימים קודרים ושלא תמיד הכל ידפוק לפי התוכנית שלנו.

אבל תוכנית אחת בוודאי תעבוד אחד לאחד בדיוק כפי שתכנן אדריכל העל, זה שיושב במרומים,

ולנו רק נותר לרצות, להשתדל, ללמוד, להתפתח, להשקיע, להאמין ולצפות. עלינו מוטלת החובה לעשות מלמטה ולהתפלל לסיעתא דשמיא מלמעלה, מתוך אמונה שאנו שותפות עיקריות במהלך אלוקי יוצא דופן בבריאה כולה. כדי לקדם, לשפר ולהיטיב בעולם.

הניסיונות הם חלק מעולמנו היהודי, נצר לאברהם אבינו, שמטרתם לחשל אותנו ולקדם אותנו לקראת השלמת המשימה – העמידה האיתנה בניסיון היא תוצאת חיים של משמעות. חיים של שליחות.

שבכל בוקר מחדש נזכה לומר: "הנני" מתוך ענווה וצניעות גם אם המציאות שאנו רואות בעיניים האנושיות שלנו, נראית בלתי אפשרית, רחוקה וקשה מנשוא. היי שליחה נאמנה עבורך, עבור בני ביתך ועבור עם ישראל.

דנה בוסקילה – מנטורית להצלחה נשית-יהודית. מאמנת אישית ועסקית. מנחת סדנאות ומרצה.

danabuskila@gmail.com