מיצתה את מהלכי הפחתת הריבית. הנגידה קרנית פלוג
מיצתה את מהלכי הפחתת הריבית. הנגידה קרנית פלוג צילום: פלאש 90

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, הגיעה הבוקר (שני) לועדת הכספים של הכנסת, לצורך מסירת הסקירה התקופתית על פעולת בנק ישראל.

פלוג ציינה בסקירה "הכלי של הריבית משמש בעיקר לעידוד הצמיחה ולמניעת אינפלציה ועל-כן יתכן שנצטרך להמשיך במדיניות כלכלית מרחיבה ולהישאר בסביבת ריבית נמוכה".

"משבר הדיור מטריד אותנו, אך תפקידנו המרכזית לשמור על יציבות פיננסית. ניתן רק לשער מה היה קורה מה היה קורה לשיעורי האבטלה והאינפלציה אם הריבית היתה מנותקת ממה שקורה בעולם", ציינה פלוג והעירה, "גם ריבית שלילית זו אפשרות".

פלוג התייחסה לדו"ח העוני וטענה כי ישראל איננה חריגה ברמת העוני, "אף שאנחנו במקום גבוה ביחס למדינות המפותחות ברמת אי-השוויון".

למרות התמקדות הנגידה בנושא שמירת היציבות הפיננסית והצמיחה, קרא לה יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) להגביר את העיסוק שלה בקידום שיפור חברתי-כלכלי בחברה הישראלית: "בהיותך יועצת כלכלית לממשלה, עלייך לעודד שינוי. המצב החברתי קשה מאוד. אין פתרון עדיין בנושא של הדיור, מחירי הדירות עדיין גבוהים מאוד ואי-השוויון גדול מאוד. אם אתה לא אדם עשיר במדינת ישראל אתה לא יכול להגיע לדירה. אמנם היום העברת מסר מרגיע ואני מודה לך על-כך, אך אנחנו עדיין מודאגים".