שמחה ועצב
שמחה ועצבצילום: מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין ערך הערב (שני) אירוע בר ובת מצווה ל-58 ילדים נפגעי פעולות איבה, באירוע חגיגי שהתקיים בבית הנשיא.

האירוע היווה סיום חגיגי ליום פעילות גדוש אשר התקיים בירושלים ותוכנן עבור הילדים על ידי ארגון נפגעי פעולות האיבה.

בפתח דבריו ברך הנשיא את הנערים והנערות החוגגים את הגיעם לגיל המצוות, ואמר: "כלות וחתני בר מצווה יקרים ואהובים, יום חג היום- לכם ולי. נפלה בחלקי הזכות להשתתף אתכם באירוע המשמח והחשוב הזה. היום בו אתם מציינים את המעבר מילדות לבגרות."

הנשיא הוסיף ואמר, "אירוע בר המצווה מסמל על פי המסורת היהודית קבלת אחריות אישית, עצמאות, שינוי והתמודדות. אתם, הילדים בני משפחת נפגעי פעולות האיבה נאלצתם להתמודד מוקדם מדי, מהר מדי, מגיל צעיר עם אובדן, עם כאב, עם אחריות, עם שינוי ועם קושי פיסי ונפשי, להתבגר טרם זמן, פעמים בפתאומיות. יש בכם בנות ובנים- שנולדו לתוך היתמות והשכול. הם מכירים את האב האם האחות או האח שנלקחו באסון רק מהסיפורים והתמונות. אחרים מביניכם זוכרים עדיין את המפגש האחרון עם האהוב היקר מכול, שיצא ולא שב. ויש ביניכם, כאלה שהיו 'שם'. נושאים את צלקות הפיגוע  בזיכרונם ובגופם. כולכם בחרתם לצמוח מתוך הקושי, לגדול מתוך הכאב."

הנשיא פנה בדבריו לנער נאור בן עזרא, שנשא דברים בשם הילדים החוגגים באירוע. נאור נפצע בחודש אוקטובר האחרון כאשר מחבל,  בן גילו, דקר אותו בשכונת פסגת זאב שבירושלים. "כולנו עקבנו בדאגה אחרי מצבו של נאור", אמר הנשיא והוסיף: "התפללנו לשלומו של נאור ולהחלמתו. היום, כנגד כל הסיכויים, נאור נמצא איתנו, חוגג בר-מצווה. נאור, כמה אנחנו נרגשים לחגוג איתך. החגיגה שלך כמו החגיגה של כולכם מסמלת את ניצחון השמחה על הכאב. את ניצחונם של החיים."

הנשיא התייחס לגל הטרור הנוכחי ואמר, "זו תקופה לא קלה לעם ישראל. בחודשים האחרונים אנחנו עדים לאירועים קשים. ילדים צעירים שוב נותרו יתומים בשל מעשי רצח של אויבנו. יש מחיר לדבקותנו בארץ הזו. יש מחיר להיותנו יהודים, מחיר שהוא כואב וקשה. מחיר שכל אחת ואחד מכם מכיר באופן אישי. אבל בצד כל אלה יש גם גאווה, ועוצמה, והתרוממות הרוח."

"חתנים וכלות, אני מביט בכם כאילו הייתם נכדי", סיים הנשיא והביע תקוותו כי הילדים עומדים כעת בפני תקופה חדשה, "מי ייתן והשערים שיפתחו עבורכם מעתה ועד עולם יהיו שערי התקווה, החדווה ושמחת החיים. המשיכו להאמין להעז לחלום ולהגשים. קבלו באהבה את האחריות החדשה המוטלת על כתפיכם כנערים ונערות צעירים. עשו בה שימוש ראוי, מבורך. אין לי ספק שתמשיכו להיות מקור של גאווה, עצמה שמחה ונחמה- למשפחות האהובות והאוהבות שלכם. 'מי שברך את אברהם יצחק ויעקב הוא יברך את כולכם', אנחנו אוהבים אתכם מאוד מזל טוב."

נציג הילדים החוגגים, נאור בן עזרא אמר "עד לרגע זה, המחשבות של מה שעברתי לא מרפות ממני. מחיר הטרור אכזרי, הפציעה שעברתי היא אנושה ויכלו להיות לה השלכות חמורות החל מפגיעה מוחית, ממנה חששו הרופאים, ועד למוות. לשמחתי, ובשל כח הרצון העז שלי והעובדה שלא ויתרתי, התמיכה של בני המשפחה והטיפול המסור של הרופאים הצלחתי להינצל בנס גדול. השיקום שלי מהפציעה האנושה ממשיך גם בימים אלה ואני מתכנן לשוב וללמוד בבית הספר, לשחק עם חברים ולחזור לשגרת חיים כפי שהייתה קודם הפציעה. כפי שאמרו הרופאים, הדרך שעומדת בפניי הינה ארוכה אך אני מוכן להתמודד עם הכל ולא לוותר."

באירוע השתתפו שר הרווחה והשירותים החברתיים ח"כ חיים כץ, יו"ר ארגון נפגעי פעולות איבה, יהושע כהן.