"ברונו" חבט בבטנו, "דדי" העיף את ראשו לאחור

עו"ד אביעד ויסולי המייצג את אחד מעצורי דומא, קורא ליו"ר ועדת החוקה ח"כ סלומינסקי לכנס בדחיפות את הוועדה. המכתב המלא

עו"ד אביעד ויסולי , י' בטבת תשע"ו

ניסן סלומינסקי
ניסן סלומינסקי
פלאש 90

לכב'
ח"כ ניסן סלומיאנסקי, יו"ר
ועדת חוקה חוק ומשפט

הכנסת, ירושלים

הנדון: התעללות השב"כ, המשטרה, שב"ס ומשרד המשפטים בעצורי דומא

1. אני מייצג, בהתנדבות, מטעם ארגון "חננו", מספר חשודים המכונים "עצורי דומא". מפגישותי עימם ועם המערכת החוקרת אותם מזה כארבעה שבועות, אני נחרד מגילויי ההתעללות המערכתית בהם. התגלו בפני הצדדים המכוערים של מערכות אכיפת החוק, אשר חברו יחדיו בניסיון מקומם לאנוס את החשודים להודות בפשעים שהם לא ביצעו.

לא זו בלבד שחלקם הגדול קטינים, אלא אם אתה היית עובר מסכת התעללות כזו במשך למעלה משלושה שבועות, היית מודה גם ברצח ארלוזורוב.

2. העצור ח. (בן 18 וחודשיים) סיפר לי שהוא נחקר מיום ששי בצהריים ועד יום שני לפנות בוקר ברצף.  כ – 60 שעות ללא שינה! החוקרים שלחו אותו כל 10 דקות לרחוץ את פניו והוא ציית להם, עד שזה פשוט לא עזר והוא נרדם לחלוטין.

החוקר המכונה "ברונו" חבט בבטנו.  החוקר המכונה "דדי" העיף את ראשו לאחור עד הוא הקיא ושלושה ימים כאב לו הצוואר מכך.  כדרך קבע הוא "התרגל" לכך שהחוקרים מכים אותו "מכות קטנות" בראשו.  החוקרים הכריחו אותו לעבור שתי בדיקות פוליגרף, לפני שניתן לו להיוועץ עם עו"ד.  מאז שהוא פגש עו"ד (לאחר שלושה שבועות במעצר), הפסיקו לחקור אותו.  הזוי.

3. ברור שכיום, לאחר כשלושה וחצי שבועות מעת המעצרים, אין בידי המשטרה והשב"כ פירור של ראיה לגבי מי ביצע את ההצתה בכפר דומא, אשר אין חולק על תוצאותיה הטרגיות והמצערות. 

4. על אף כל העינויים, ההתעללויות, מניעת השינה, המכות, ההשפלות, מניעת פגישות עם עורכי דין והלחץ הבלתי פוסק של "מיטב חוקרי השב"כ" על העצורים, אין בידיהם כל ראיה או הודאה קבילה היכולה להוות בסיס לכתב אישום, והדבר הוא לפלא גם בעיני.  אחרי עינויים כאלה רוב בני האדם היו מודים גם בפשעים שקרו לפני שנולדו.

5. אפילו היו או יהיו הודאות כלשהן בפרשה זו, יש ספק רב ביותר אם אלה תהיינה קבילות משפטית, לאור העינויים וההתעללות שעברו העצורים, קל וחומר הקטינים שבהם. 

6. שלושה חשודים כבר שוחררו.  אותם שלושה, לכל הפחות, נחשדו בפשע הגרוע מכל, נחקרו בעינויים ועתה המערכת מודה כי לא היה להם כל קשר למעשה.  מי יחזיר לחייהם את ימי המעצר במרתפי השב"כ? מי ישיב להם את בריאותם הנפשית?  מי יתן להם מחדש את שמם הטוב שהוכפש בצורה מבחילה ביותר, על לא עוול בכפם? 

7. אין כיום ספק כי המעצרים בוצעו לא מתוך תשתית ראייתית כלשהי, אלא כדי להציל את כבודו הפוליטי (המפוקפק) של משה (בוגי) יעלון שהתרברב כי הוא יודע מי ביצע את הרצח בדומא, וכי אלה יהודים, ועמד בפני עתירות כנגדו בבג"ץ.  בהכוונת נשיא המדינה ראובן ריבלין ("בני עמי בחרו בדרך הטרור ואבדו צלם אנוש"), התקבעה כל מערכת אכיפת החוק על הקונספציה כי "נערי גבעות" ביצעו את הפשע, על אף ראיות רבות המפריכות חשד זה ומצביעות דווקא על חשודים פוטנציאליים אחרים.

האם "כבודם" האבוד של שר הביטחון והנשיא, ש"יודעים" מי ביצע את הפשע בדומא, מצדיק התעללויות כאלה?

8. ההתעמרות בעצורי דומא הגיעה מהרמות הגבוהות ביותר במשרד המשפטים, אשר אישרו הפעלת "אמצעים מיוחדים", שהיא ביטוי מכובס לעינויים פיזיים ונפשיים ולמניעת פגישות עם עורך דין עד לקצה הגבול הקבוע בחוק, כלפי קטינים שאף לא אחד מהם יכול להיחשב כ"פצצה מתקתקת".

לדבריו של עו"ד רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים פליליים (פורסם בעיתון "מקור ראשון" מיום 17.12.15), אושר לשב"כ להשתמש ב"אמצעים מיוחדים" כנגד 7 מתוך כ – 341 מחבלים שנעצרו (כשני מהמחבלים).  מנגד, משרד המשפטים אישר לשב"כ להשתמש באמצעים מיוחדים כנגד כמעט כל "עצורי דומא" אשר חלקם גדול קטינים.

אין ספק כי מדובר ב"אכיפה בררנית" מקוממת ופסולה לחלוטין. אכיפה בררנית כזו, כשלעצמה, יכולה להביא לזיכוים, אף אם היה בסיס סביר כלשהו לאישומם – ואין כזה.

9. גם בתי המשפט "תרמו" את חלקם להפלייה לרעה של "עצורי דומא".  מערכת בתי המשפט סירבה לפתוח תיקים בבקשות שהגשתי בשם העצורים שאותם אני מייצג, סירבה לקיים דיונים, כשקיימה דיונים סירבה לזמן את העצורים לדיון בעניינם, פתחה תיקים במספרים פיקטיביים כדי שאלה יאבדו במערכת ולא העבירה אלי החלטות שיפוטיות שניתנו בבקשות שהעברתי. במישור המנהלי והשיפוטי מפנה מערכת בתי המשפט כתף קרה בכל הנוגע להפרות זכויותיהם החוקיות של העצורים.

10. גם השב"ס והמשטרה "תורמים" את חלקם בהתעללות בעצורי דומא. על אף שחוק המעצרים קובע כי האחראי על החקירה חייב לאפשר לעצור להיפגש עם עורך דינו ללא דיחוי, רק בשלוש מתוך שש הפעמים שהגעתי לבית המעצר "קישון" אפשרו לי לפגוש עצורים אותם אני מייצג ואשר היו מאושפזים שם.

רשימת התירוצים למניעת המפגשים עם העצורים (שאינם מנועי פגישה עם עו"ד) היא אין-סופית.  למעשה יש עצור, קטין, שאני מייצג מזה חמישה ימים, אשר נמצא במצב נפשי קשה (אפילו על פי עדות חוקרו מהשב"כ) ולא ניתן לי עד עתה לראותו, חרף כל בקשותי.  מקומם.

11. אין ספק כי התעללות מערכת אכיפת החוק והמשפט ב"עצורי דומא", לא רק עוברת על כל חוק בספר החוקים המגן על זכויות עצורים וזכויות היסוד המובטחות לכל אדם, אלא היא תפגע קשות במאבק של מדינת ישראל בארגוני הטרור.  אותן הפרות חוק וזכויות אדם יחזרו כבומרנג לרשויות בעת שיהיו בידם "פצצות מתקתקות" שיש לנטרלן. 

12. במסגרת ביקורת הכנסת על הרשות המבצעת, ולאור הפרות החוק וזכויות האדם המזעזעות בכל הנוגע ל"עצורי דומא", אודה לך אם תכנס את הוועדה בהקדם לדיון במכלול הנושאים אשר פורטו לעיל.

13. העתק מכתב זה מועבר לידי שרת המשפטים, השר לביטחון הפנים, מפכ"ל המשטרה, נציבת השב"ס וראש השב"כ כדי לקבל את התייחסותם אליו. כל העובדות והפרטים המגבים את הנאמר לעיל נמצאים אצלי, ואין טעם כי אלאה אותך בהם.  מן הראוי כי ייערך בדק בית יסודי ביותר בכל המוסדות האלה, לאור הכשלים החמורים שנתגלו בפרשת "עצורי דומא".

בכבוד רב,

עו"ד אביעד ויסולי

העתק:
שרת המשפטים, ח"כ אילת שקד
השר לביטחון הפנים, ח"כ גלעד ארדן
מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך
נציבת השב"ס, עפרה קלינגר
ראש השב"כ, יורם כהן