הערבים מאיימים: נוציא ספר אזרחות מטעמנו

ועדת החינוך דנה ב"שינויים המהותיים בהוראת מקצוע האזרחות". אנשי משרד החינוך דחו את הטענות שהושמעו בדיון.

חזקי ברוך , י' בטבת תשע"ו

מאיים. ברכה
מאיים. ברכה
פלאש 90

ועדת החינוך של הכנסת דנה הבוקר (שלישי) בנושא "השינויים המהותיים בהוראת מקצוע האזרחות", זאת ביוזמת ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון.

במהלך הדיון אמר יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, ח"כ לשעבר מוחמד ברכה, כי אם ספר האזרחות לא ישונה, ועדת המעקב, בשיתוף אקדמאים ומורים מהמגזר הערבי, תוציא ספר חלופי המיועד למגזר הערבי.

הדברים נאמרו על רקע תלונות ופרסומים כי הספר החדש לאזרחות שעתיד לצאת לאור בעוד כחודש וחצי, אינו עולה בקנה אחד עם תוכנית מקצוע האזרחות ומקדם את האג'נדה הפוליטית של שר החינוך.

גלאון אמרה בפתח הישיבה, "אני רואה איך קבוצה שיש לה כוח פוליטי מבקשת למחוק את הזהות הדמוקרטית של המדינה, לשבש אותה לחלוטין ולהציג את האזרחים הערבים כאזרחים על תנאי".

לטענתה, הספר נפתח מציטוט של תפילה במקום ציטוט ממגילת העצמאות שהיה קיים עד עכשיו. "במקום לקדם את נושא המאבק בגזענות ולייצר הדברות בין התלמידים היהודים לערבים, מדרגים את האזרחים הערבים על פי מידת הנאמנות שלהם למדינה ומפלחים אותם לתת קבוצות – מוסלמים, דרוזים ונוצרים. כל זה מייצר ניכור. אני חושבת שצריך לצאת מסר מהוועדה– לעצור את פרסום הספר בנוסח החדש שלו ולהקים תת וועדה לתכנים עם נציגים משלושת הזרמים".

אסף מלאך, יו"ר ועדת המקצוע למקצוע האזרחות, דחה את הטענות ואמר כי יש במדינת ישראל תוכנית לימודים ואף שר, חבר כנסת ו/או המנכ"לית יכול לשנות תוכנית לימודים.

"תוכנית לימודים היא עוגן יציב במערכת. התוכנית מורכבת משלושה חלקים: מדינה יהודית, מדינה דמוקרטית ומשטר מדינת ישראל. הדבר הזה נכון עשרות שנים והספר הישן בנוי בדיוק באותה מתכונת.  גם הספר החדש כתוב לפי המתכונת הזאת. זה נכון, שיש מה לדון על הדגשים. הנושאים הללו חמים ושנויים במחלוקת ואנחנו נציג את המחלוקות בצורה מסודרת", טען ד"ר מלאך.

ברכה טען מנגד כי קיימת בעיה בשני  פרקים בספר - בחלקים העוסקים במדינה יהודית ובמדינה הדמוקרטית. לדבריו, טוב יהיה אם שני הפרקים הללו ינוסחו מחדש. "התהליך של כתיבת הספר לוקה בליקויים פדגוגיים מהותיים שיוצרים מוצר מאוד מאוד גרוע.  אם הספר יישאר כמו שהוא היום, ועדת המעקב של האוכלוסייה הערבית תכתוב ספר חדש. לא ניתן שהילדים שלנו ילמדו דבר כ"כ קלוקל".

ח"כ יוסוף ג'בארין, שיזם גם הוא את הדיון, הוסיף כי הערותיהם של רוב האקדמאים הערבים שהוזמנו להשתתף בכתיבה לא נכללו בספר. "השמות שלהם היו רק לקישוט", אמר ח"כ מסעוד גנאים.

יעל גוראון, מפמ"ר אזרחות במשרד החינוך, טענה כי הספר מציג את המחלוקות בחברה הישראלית בצורה מאוד רצינית ומורכבת. "האנשים שישבו כאן קראו רק כתבות על נוסח ראשוני של הספר ולא את הספר. אנחנו נמצאים בדיון מתמיד שנמשך כארבע שנים – מעריכים מהאקדמיה, מפקחים, מורים, ראש האשכול ועוד, כולם השתתפו בכתיבת הספר".

ח"כ ענת ברקו אמרה כי האיזון העדין בין מדינת הלאום למדינה דמוקרטית צריך להישאר גם בספרי האזרחות. "המדינה הזאת היא מדינת הלאום היחידה של העם היהודי. כשאנחנו מדברים על אזרחות- יש גם זכויות וחובות של האזרח והמיעוטים וגם זה צריך להיכנס לספר. ההומניזם לא יכול לבלוע את הצביון והלאום של המדינה".

ח"כ לשעבר אורית סטרוק הוסיפה, "אני מציעה לחברי הכנסת של השמאל וחברי הכנסת רבים שלא יגלגלו עיניים לשמיים. במשך שנים הזדעזעתי מספרי הלימוד של הילדים שלי. במשך שנים מקצוע האזרחות היה שבוי בתפיסת העולם השמאלנית. הגיע הזמן שהספר יהיה מאוזן".