דוד ביטן
דוד ביטן צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק להגברת השקיפות בעבודת השדלנים ("לוביסטים") שהוגשה מטעם ועדת הכנסת.

ההצעה מתקנת כמה סעיפים בפרק השדלנים בחוק הכנסת, לפיהם החובה לפעול כשדלן רק בהיתר תחול גם על ישיבות ועדה המתקיימות מחוץ למשכן הכנסת.

בנוסף על פי ההצעה שדלנים הנוכחים בישיבת ועדה יהיו חייבים להודיע כי הם מבקשים להירשם בפרוטוקול תוך ציון פרטי הלקוח שעבורו הם פועלים באותה ישיבה וכן לקוחות נוספים, לרבות של חברת השדלנות שהם משתייכים אליה, שנושא הישיבה נוגע אליהם; וכן נקבע כי ייאסר על השדלנים לפגוע בפעילותם כשדלנים בכבוד הכנסת.

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ דוד ביטן, ציין כי "השתדלנים נכנסים ויוצאים כל הזמן באמצע הישיבות ולא נרשמים. אנחנו רוצים שירשם מי מהם נוכח, באיזה עניין את מי הוא מייצג ועוד. כל מה שאנחנו רוצים זה להגדיל את השקיפות".

ח"כ דב חנין הוסיף, "אנחנו מתמודדים עם בעיה קשה שעדיין לא מצאנו לה את הפתרונות המספקים. היכולות של השתדלנים להשפיע ולהיות מעורבים בעבודת הכנסת היא מטרידה. זה איננו הניסיון הראשון לייצר פתרון בעניין הזה, ולכולנו ברור שלא פתרנו את הבעיה. מאוד חשוב בהמשך לבצע את ההבחנות הנכונות וישמרו מפני אלה שצריך להישמר מהם אבל עדיין יאפשרו למקום הזה לבית פתוח. צריך לעשות אבחנה בין אינטרסים עיסקיים לבין אינטרסים ציבוריים".

ח"כ אילת נחמיאס ורבין ציינה מנגד, "אני לא מפחדת משתדלנים, לא כל שתדלן שמסתובב כאן בבית זה אומר שהוא מחפש את רעת הציבור. צריך שתהיה שקיפות, הבעיה שיש שתדלנים שמסתובבים כאן ולא מתוייגים כשתדלנים. אני אף פעם לא מפחדת ממה שאני יודעת, אני מפחדת מהאינטרסים שאני לא יודעת עליהם".