ימים של פסנתרים בירושלים

חגיגה מוסיקלית בה יופיעו טובי הפסנתרנים בשילובים מוזיקליים מפתיעים

קובי פינקלר - ערוץ 7 , י"ב בטבת תשע"ו

מוריס אלמדיוני
מוריס אלמדיוני
צילום: ויקטור מופרפוטו

"3 ימים של פסנתרים", המתקיים זאת הפעם השלישית בתיאטרון ירושלים הוא אירוע ייחודי המגלם בתוכו פלורליזם ועושר תרבותי, המתבטא ברפרטואר מגוון: בין הקלאסי למודרני, בין מזרח ומערב.

במשך שלושה ימים, הופך מתחם תיאטרון ירושלים לזירה מרגשת ורוחשת עם למעלה מ-300 משתתפים, רסיטלים, קונצרטים, תזמורות, יצירות אמנות וסרטי קולנוע .

"3 ימים של פסנתרים" הוא מחווה לפסנתרנים מהארץ ומחו"ל לדורותיהם, שמקיימים ביניהם דיאלוגים מוסיקליים פסנתרנים והרכבים צעירים יבצעו מופעי מחווה לדור הותיק ואף יחברו אליו. כל חללי התיאטרון, האכסדראות והאולמות, יתמלאו ברצף של נגינה בשלל סגנונות ווריאציות.

יומו הראשון של פסנתרים נפתח  אתמול, בסימן מחווה לדואו עדן-תמיר המיתולוגי, פרופ' אלכסנדר תמיר, פסנתרן, מעבד ומורה רב השפעה ולברכה עדן ז"ל, שהיתה שותפתו לדואו המוביל, בו פעלו שניהם יחד שנים רבות. השניים ניגנו עם מיטב התזמורות בכל העולם ויחד ייסדו את המרכז למוזיקה קאמרית בעין כרם במטרה להעשיר את חיי המוזיקה בירושלים. בהשראת דואו עדן-תמיר ישתתפו בפסטיבל צמדי פסנתרנים נוספים מהארץ ומהעולם מבין תלמידיהם, אשרחברו יחדיו לשני מופעי מחווה.

הפסנתרן פורץ הדרך ניזאר אלכאטר, יצא למסע מופלא בעקבות המוזיקה הקלאסית לפסנתר, אשר השפיעה על יצירתה של פיירוז, זאת בליווי זמרות ולצד יצירות לפסנתר של שופן, באך וניזאר אלכאטר.

 היום (חמישי), יומו השני של האירוע מביא לבמה צדדים נוספים ומרתקים של הפסנתר וייפתח עם 'הפסנתר האנדלוסי של מוריס אלמדיוני', אשף סגנון הראיי האלג'יראי, שישלב קטעי אלתור חופשיים, בהם יש השפעות של הג'אז האמריקני, השאנסון הצרפתי והמוזיקה הישראלית הפופולארית. אלמדיוני, מוכר ברחבי העולם כפסנתרן מוזיקת עולם ייחודי המשלב סגנונות

רבים. את כל אלה הוא מנחיל בשנים האחרונות לתלמידיו בישראל ולמופע זה, יצטרפו תלמידיו הבולטים- הפסנתרן עומרי מור, נגן הקונטרבס חגי בילצקי ונגן כלי-הנקישה הלל אמסלם, ממובילי המוזיקה האנדלוסית והפיוטים בארץ.

פלדבאו ידוע כמי שמקדיש חלק ניכר מעבודתו האמנותית לביצוע יצירותיו של המלחין היהודי האמריקני הגדול, חלוץ הג'אז הקונצרטי, ג'ורג' גרשווין. הוא חובר אל הזמר והיוצר שלמה גרוניך, אשר חוזר לפסטיבל בפעם השנייה ויחד יבצעו מוזיקה מקורית ועיבודים חדשים שנכתבו במיוחד עבור פסנתרים.

את היום יחתום קונצרט חצות, שכולו עוצמה מוסיקלית, מארח נשים מוכשרות מתחומים שונים על במה אחת- הזמרות אסתר רדא ואילנית יציגו מבחר איכותי של שיריהן בעיבודים תזמורתיים חדשים לפסטיבל בליווי תזמורת סימפונט רעננה בניצוחה של סיון אלבו ולצד הפסנתרניות אירנה ברקוביץ' ודוראל גולן, אשר ינגנו שני קונצרטים ממיטב הרפרטואר של בטהובן וסן-סנס. יחד הן יוצרות פסיפס ייחודי המשקף מספר דורות ומגוון אמירות סגנוניות.

את יומו האחרון של האירוע, יום שישי, יפתחו דואו הפסנתרנים, טמי קנאזוואה ויובל אדמוני, שיבצעו וואלסים  בליווי מקהלת גארי ברתיני בניצוחו של רונן בורשבסקי

בנוסף יוקרנו בתיאטרון סרטים שבמרכזם הפסנתר "מסע החורף- דואט לשלושה"בבימויו של כריסטיאן לבלה וסרטו של אלכס מאק'ול"על החתום, גברת באך".