מיצג על השואה במקום מסע

תלמידי ישיבת "נתיבות יוסף" מציגים דרך ייחודית ללימוד על השואה, "האלטרנטיבה שלנו למסעות לפולין".

חזקי ברוך , י"ב בטבת תשע"ו

תלמידי ישיבת נתיבות יוסף במצפה יריחו הקימו בימים אלו מיצג מרשים בנושא השואה שכותרתו "משואה לתקומה".   

המיצג מתחיל בחדר קטן שמייצר תחושה של מחנק וצפיפות. בהמשך המיצג עוברים לחדר המספר על עליית הנאצים בגרמניה והתחלת הפוגרומים ביהודים, "ליל הבדולח " וריכוז בגטאות. משם עוברים לצריף המדמה את מחנה אושוויץ ומשם לפתרון הסופי, בורות המוות, תאי הגזים וצעדות המוות.

בסוף המיצג עוברים לחדר מואר שמייצג את תקומתה של מדינת ישראל, הכרזת המדינה, משפט אייכמן ומסתיים בהישגים הגדולים של מדינת ישראל כברקע מתנגן המנון המדינה ושירת 'אני מאמין'. המיצג מלווה באפקטים של אור, עשן, נרות והקלטות ודמויות חיות ומציג בדרך לא שגרתית את הסבל והשואה שעבר העם היהודי בשואה עד להקמת מדינת ישראל.

מסורת הקמת המיצג החלה לפני שלוש שנים, כשבכל שנה בוחרים תלמידי הישיבה נושא אחר הקשור לשואה. שכבת תלמידי י"ב הם אלה שבונים את המיצג ואף מדריכים את הקבוצות השונות שמגיעות למיצג.

בימים האחרונים ביקרו במיצג תלמידי הישיבה, הורי התלמידים, תלמידים מבתי ספר שונים ברחבי הארץ, הנהלת החמ"ד בראשותו של אברהם ליפשיץ, מפקח הישיבות התיכוניות בעוטף ירושלים קובי עמר וראש מועצת יש"ע, אבי רואה. נציין כי תלמידי הישיבה הזמינו את חברי הכנסת של ''הבית היהודי'' אך בשל לוח זמנים עמוס בימים האחרונים הם לא יכלו להגיע.

ראש הישיבה, הרב שבתי סבתו, אמר כי "המיצג מביע את הזדהות העמוקה שקיימת לתלמידים עם עם ישראל לדורותיו בעבר ובהווה. עיקר ההתרגשות שלי ועיני דמעו רק כאשר ראיתי בסוף את דגל ישראל ושירת התקווה. התחלתי להרגיש את הדמעות זולגות מעייני".

מדריך ויוזם התערוכה, יובל בסון, מסביר את הרעיון, "אנחנו ישיבה שלא מוציאה מסעות לפולין והמיצג הזה הוא התשובה והאלטרנטיבה שלנו למסעות לפולין. אין לי ספק שתלמידי הישיבה חוו ולמדו על השואה. המיצג השאיר בהם חותם מעמיק".

עמיחי בכר, מיוזמי התערוכה סיפר לערוץ 7 על הקמת המיצג, "לפני הקמת המיצג כל תלמידי י"ב הגיעו לסיור מקדים ביד ושם כדי לקבל רקע עמוק על תקופת השואה. במשך חודשים אני וחברי לכיתה עמלנו רבות ואנחנו מרוצים מהתוצאה".

"זאת הייתה חוויה מאוד מרגשת", אומר בכר, "אתה לומד הרבה דברים על השואה. אני הכי התחברתי לחדר צעדות המוות שבו התלמידים שוכבים במשך 20 דקות בלי לזוז. זה נותן תחושה חזקה על מה שעברו היהודים בשואה". .

למרות הבגרויות והתקופה המלחיצה הצליחו התלמידים להפעיל את המיצג במשך השבוע האחרון. "בבוקר אנחנו לומדים גמרא ואז מתחילים לעבוד ולהדריך במיצג ואחרי צהריים אנחנו לומדים לבגרויות".

בכר לא רואה פספוס בכך שהוא וחבריו לא יוצאים למסע לפולין, "ההורים שלי תמיד חינכו אותי שאין לנו מה לחפש בפולין. אני לא חושב שבגיל צעיר זה מתאים ואני חושב שדווקא מיצג רציני כמו שעשינו משפיע ומלמד אותנו הרבה יותר על השואה. יכול להיות שאחרי הצבא ואחרי הציניות של גיל הנעורים אני כן אצא למסע פולין".  טוען....