"העדויות על עינויים חייבות להיבדק"

עו"ד אילן בומבך מעריך כי ריבוי התלונות אינו מותיר ברירה, "זה לא מישהו אחד או שניים, יש כאן עדויות רבות".

בני טוקר , י"ב בטבת תשע"ו

אילן בומבך
אילן בומבך
צילום: פלאש 90

עו"ד אילן בומבך סבור שמערכת המשפט תהיה חייבת לבדוק את הטענות הרבות שנשמעות על עינויים של העצורים היהודים על ידי השב"כ.

"אני מניח שראש הממשלה מגבה באופן כללי את השב"כ, אבל זה כן טעון בדיקה רצינית", מציין בומבך בראעיון לערוץ 7. "אני מקווה ומאמין שהשב"כ לא עושה דברים פסולים, אבל מכיוון שנשמעו האשמות חמורות והן לא נשמעו מאדם אחד או שניים, לכן זה טעון בדיקה, כי יש כאן אולי גרעין של אמת".

לדבריו גם לשב"כ אסור לנקוט בעינויים פיזיים או נפשיים, "קודם כל אין שום ערך להודאה כזאת. כי הודאה צריכה להיות חופשית ומרצון, לא תחת איומים, לחץ או מניעת שינה. לעומת זאת אם נוקטים בתחבולות ומפזרים כל מיני שקרים או הנחות לא נכונות אין בעיה".

"אם באים ומבטיחים לנחקרים כל מיני דברים שלא נבראו, זה עדיין במתחם המותר ובית המשפט נתן לזה גיבוי בעבר", מסביר בומבך. "אבל עינויים, לחצים ומניעת שינה, אלה אמצעים פסולים ואם יש עדויות על כך , הן צריכות להיבדק במלוא החומרה. וגם מי שטוען שזה לא היה, הוא צריך לשמוח שתהיה בדיקה כזאת, כי מדובר בדברים חמורים. גם השב"כ לא חסין וראינו בשנות השמונים שבית המשפט העליון בדק עדויות כאלה".

עו"ד בומבך סבור שגם מחבלים ערבים, אסור לענות, "עינוי פיזי או נפשי אינו קביל גם כשמדובר באנשים שרוצים לחבל במדינת ישראל, כולל מחבלים, גם אותם אסור לענות, וודאי שגם יהודים זה אסור, וגם אם קשה לחקור אותם".