יש מקום לחרדים בצה"ל?

שטרן: אני פרובקטור? אני איש אמת. בני רבינוביץ': צה"ל לא רוצה חרדים. כצל'ה: בהידברות ולא בכוח. מיזם גשר המיתרים נערך השבת בכינר.

אורלי הררי - ערוץ 7 , י"ג בטבת תשע"ו

יש מקום לחרדים בצה"ל?-ערוץ 7
הפאנל במלון כינר
צילום: ערוץ 7

מיזם "גשר המיתרים", שהתקיים בסוף השבוע האחרון במלון כינר שבצפון, אירח לדיוני עומק קצוות בציבוריות הישראלית.

חרדים ודתיים השתתפו בפאנלים ודיונים, והעלו לשולחן נושאים וסוגיות חשובות. את פאנל משא אלונקות הנחה עוזי ברוך מנכ"ל ערוץ 7 והשתתפו בו ח"כ האלוף במיל' אלעזר שטרן, מנכ"ל השירות לאומי שר שלום ג'רבי, עיתונאי יתד נאמן בני רבינוביץ ויעקב כץ כצל'ה יו"ר מועצת המנהלים של ערוץ 7.

כבר בראשית הדיון הבהיר מנכ"ל השירות הלאומי שר שלום ג'רבי כי ניכרת עלייה בגיוס החרדים לשירות האזרחי. אותם חרדים מעריכים, כי גיוס לשירות האזרחי כמו גם התגייסות לצה"ל, מהווה עבורם - כרטיס כניסה לחברה הישראלית. "למרות שחרדי המגויס לצבא מקבל 5600 ש״ח לחודש וחרדי בשירות האזרחי מקבל רק 1800 ש״ח, עדיין רובם בוחרים בשירות האזרחי.."

איש יתד נאמן, העיתונאי החרדי בני רבינוביץ' אמר בדיון, כי כיום הצבא לא באמת צריך את הציבור החרדי, “אי אפשר להכריח את החרדים להיכנס בכח לכור ההיתוך. 2000 שנה היהודים הסתדרו בלי מדינה, לא חייבים להתגייס לצה"ל. ולכן הגיע הזמן שנעסוק במהות ולא בסמנטיקה. מנסים לעשות את החרדים לאומיים אבל הם לא יהיו לאומיים". רבינוביץ' הודה כי מי שלא לומד תורה צריך לשרת בצבא לפי כל גדולי ישראל "הצבא רוצה להפוך את החרדי להיות כמו כל אחד אחר והוא לא". הוא טען כי סיבות נוספות לכך שחרדים לא יכולים להתגייס, הן אי מתן מענה מתאים בנושא כשרות האוכל בצה"ל כמו גם ענייני הצניעות בין חיילים לחיילות.

בתגובה לדברים, אמר אלוף במיל', ח"כ אלעזר שטרן כי צה"ל דווקא מחזיק היום בסיסים ללא נשים, כשרויות גבוהות ומקוואות שאין אותם אפילו בבני ברק... "הצעתי בעבר לתת לחרדים הפוגה של 10 שנים לעשות מה שרוצים – 'ואחרי זה נפגש'. אבל אז דיבר איתי הרב טננבוים מוועד הישיבות וזעם – 'הפכת את הישיבה לכלא ואותי לסוהר..."

שטרן אמר כי הוא נגד בלוף 'תורתו אומנותו' –"אין דבר כזה. הלוואי והיה. מי שתורתו ואומנותו שיישאר בישיבה ולא יתגייס. קשה מאוד ללמוד תורה אבל קשה פי אלף להקריב חיים. "לשרת בצבא זו משימה לאומית יותר קשה מלימוד תורה, אני בעד שכל מי שיכול ללמוד תורה שישב וילמד, חשוב לנו לסמוך על עצמינו ולא רק להישען על לומדי התורה. אנחנו רוצים לקרב אותם אבל צריך לתת את הכבוד למי שלומד תורה. ויש כאלה שנושאים את הנטל. אל לנו לשבת ולומר שאנחנו רק סומכים על הקב"ה ולכן יש ללכת לצבא".

בנוגע לגיוס חיילות למערך הקרבי אמר אלעזר שטרן כי אינו תומך מראש בגיוס חיילות לקרבי, אך מברך נשים שבוחרות במסלול זה. "אני מעריך כל אחת שרוצה להיות קרבית. חינכתי את בנותיי לתת את הכל”.

העיתונאי בני רבינוביץ' לא נשאר חייב: "גדול המחטיאו יותר מההורגו'! לא לחינם הציבור החרדי מגביה חומות בעת הזאת, רק בגלל המתירנות היום בכל התחומים. זה מה ששומר על מעמדם של בתי המדרש בציבור החרדי". שטרן התפרץ לדברים וביקש לברר מדוע לא להתגייס לגדוד 'נצח יהודה' עם כל התנאים היקרים שצה"ל מקצה שם. על כך הוסיף שר שלום ג'רבי "אי אפשר להטיף לחרדים. הצבא עובר שינוי והוכחה היא שיש יותר מתגייסים..."

חבר הכנסת לשעבר יעקב כצל'ה כץ שנפצע קשה במלחמת יום הכיפורים סיפר לנוכחים על החיבור הסמוי והגלוי בין הציבור הדתי לחרדי. לדבריו, העלייה בגיוס החרדים לצה”ל נובעת רק בגלל הידברות איתם, “כל ניסיון לנהל אותם בצורה כוחנית לא ישפר ולא יקדם את המצב הנוכחי, צריך ללמוד לדבר ולהקשיב. אני אוהב כל יהודי וחושב שלכל אחד יש תפקיד. הציבור דתי היה תמיד מאחור והיום הוא עובר להיות בפרונט. לציבור החרדי יש לו עוד כמה מעלות: הוא חי בארץ ישראל והוא מרובה ילדים". כצ'לה סיים בהבטחה כי הציבור החרדי ימלא את הצבא, "כולם הולכים ומבריאים, כולנו מתחת לאלונקה אחת".

בהמשך, את נאום הפתיחה המרכזי, נשא השר לענייני דתות ח"כ דוד אזולאי. הוא דיווח על "מגמה מסוכנת", כדבריו, של פגיעה בשירותי הדת במדינת ישראל וחיסול סמכות הרבנות הראשית ומעמדה כפוסקת בנושאי הגיור. "בשנים האחרונות הצטמצם מספר הרבנים בערים וביישובים מ 1500 ל 200 בלבד, ובכך קטנה היכולת להשפיע. הרבנות מזהה יותר מדי גופים הלוקחים על עצמם סמכויות גיור ומבטלים ומתירים במוסד הממלכתי...".

במהלך השבת התקיימו דיונים נוספים ומרתקים בשלל נושאים העומדים על הפרק . שבת גשר המיתרים היא מיזם משותף של עיתון בשבע ומלון כינר, המיזם מפגשי דתיים וחרדים לדיוני עומק וחיבור בין הצדדים...

"מיזם גשר המיתרים, הוא ניסיון ראשון מסוגו להפגיש מסביב לשולחן השבת אחים, דתיים וחרדים כדי לדבר", אומר דודו סעדה מנכ"ל העיתון בשבע שארגן את הכינוס, יחד עם אתר ערוץ 7 ומלון כינר. "כולנו בני אב אחד, גילה יוסף לאחיו באחד הרגעים המרגשים ומפילי המחיצות שספר בראשית מספר לנו. חשוב לזכור ולהזכיר לעצמנו כל העת. כולנו בני אב אחד, אנחנו, אחים של ממש".טוען....