מורידים מיסים. נתניהו וכחלון
מורידים מיסים. נתניהו וכחלוןצילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

שרי הממשלה צפויים לדון היום (א') את רפורמת מע"מ אפס בתחבורה ציבורית ובמים לאוכלוסיות החלשות. הרפורמה תיושם בפועל במהלך 2016.

החיסכון הכולל למשקי הבית מוערך בין 50 שקלים ל-150 שקלים בממוצע לחודש.

על הצעת המחליטים שהוגשה הבוקר לממשלה, חתומים השרים אריה דרעי ומשה כחלון, אולם מי שבפועל ניסח את ההצעה הוא השר דרעי שנלחם על על הרפורמה לאורך כל החודשים האחרונים.

באוצר מודעים להסכמים הקואליציוניים אולם אנשי אגף התקציבים ממשיכים להתנגד ליוזמה. על ההיקף התקציבי צפויים הצדדים להגיע לפשרה: בעוד שערב ההצבעה על תקציב המדינה בממשלה הובטח לדרעי מיליארד ו-200 מיליון שקל לרפורמת אפס מע"מ בתחבורה, במים ובחשמל לךמעוטי יכולת, הרי שדרעי ניאות לדחות את הרפורמה בחשמל לתקציב הבא, והסכום ירד לסביבות 900 מיליון שקל. 

כעת מעוניינים באוצר לדלל את הרפורמה ל-600 מיליון שקל, אולם עיקר הוויכוח נסוב סביב אופן מתן ההטבה: באוצר מתעקשים שלא להעניק את ההוזלה בדמות הורדת מע"מ. דרעי מתעקש שכך יהיה, ובכך הוא מבטיח את שרידותה של הררפורמה מעבר לשנת התקציב הקרובה. 

 "הורדת המע"מ תיתן תמריץ למשקי הבית לעשות שימוש בתחבורה הציבורית ובמקביל תגדיל את ההכנסה הפנויה של משקי הבית בעשירונים התחתונים. ביטול המע"מ מתשלומי חשבונות המים יחול אך ורק על כמות הצריכה הראשונית של משק הבית, שעומדת על 3.5 מ"ק לחודש לנפש. בדרך זו יוזלו באופן משמעותי חשבונות המים של הצרכנים – ובפרט של הצרכנים החלשים יותר" נכתב בנימוק להורדת המע"מ על התחבורה הציבורית והמים.

עוד נכתב כי, "למדינת ישראל יש אינטרס לעודד את השימוש בתחבורה ציבורית… אין חשש להשפעת רוחב כתוצאה מהורדת המע"מ".