"מחזירים את הכבוד הראוי לדיור הציבורי"

שר האוצר כחלון, שר הבינוי גלנט ויו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי משיקים מיזם דיור ציבורי משותף עם 2,650 יחידות דיור חדשות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט"ו בטבת תשע"ו

יואב גלנט
יואב גלנט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לראשונה מזה שנים, פועלת המדינה להגדיל את מלאי פתרונות הדיור הציבורי.

שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט ויו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, חתמו היום (א') על הסכם בנייה של 2,650 יחידות דיור לטובת זכאי הדיור הציבורי במשרד הבינוי והשיכון ובמשרד הקליטה.

היחידות יבנו במקרקעין של הסוכנות, אשר תכננה ופיתחה אותם עבור שימוש הציבור.

יחידות הדיור יבנו באמצעות הסוכנות היהודית, כאשר המדינה תממן בשלב הראשון את מענק ההקמה, ולאורך השנים - את שכר הדירה של הזכאים. יחידות הדיור ישמשו את המדינה ל-20 השנים הקרובות, ובהסכם שיחתם תיקבע אופציה להארכה של התקופה ב-20 שנים נוספות.

יחידות הדיור יתאימו לאחוז ההולך וגדל של האוכלוסייה המבוגרת בישראל הן בפריפריה, והן במרכז הארץ.

ההסכם מובא בהמשך למאמצי המדינה להקטין את תור הממתינים לדיור ציבורי ולסייע בהגדלת מלאי הפתרונות לזכאים. בנוסף, מכיוון שההסכם הוא לבניה של יחידות דיור במסגרת ציפוף המרקם הקיים, ההסכם יביא הן להגדלת המלאי, הן לייעול וניצול נכון יותר של שטחי הדיור הציבורי והן לשימוש מיטבי במשאב הקרקע במרקם הבנוי.

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "מיום כינון הממשלה אנחנו משקיעים משאבים ומאמצים רבים בכדי להביא להגדלת היצע הדיור הציבורי שהלך ונשחק בשנים האחרונות. ההסכם עליו אנחנו מכריזים היום מהווה תוספת דרמטית להיצע הדיור הציבורי. תוספת זו תקל משמעותית על תהליך קבלת דיור ציבורי עבור הזכאים ותקצר את התור הקיים. זהו צעד נוסף ליצירת שוויון הזדמנויות וצדק חברתי בחברה הישראלית".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, אמר כי "במשך שנים התרגלנו למצב שבו ליותר מדי אנשים אין, אבל זו לא גזירת שמיים. אנחנו מרכזים מאמצים גדולים בדיור הציבורי, כאשר התוכנית הנוכחית עוסקת בדיור עבור האוכלוסייה המבוגרת. ההסכם שייחתם היום מוכיח שהפתרונות קיימים וזמינים, ושהדיור הציבורי לא תלוי רק בתקציבים, אלא בהסתכלות חברתית.

"אחד המדדים המוסריים שלנו כמדינה הוא האחריות לשכבות החלשות ובייחוד לקשישים- הם שנשאו בנטל בעבר ועלינו לכבד אותם ולדאוג להם. מדובר בפרויקט נוסף במסגרת תכניות מקיפות שמוביל משרד הבינוי והשיכון בתחום הדיור הציבורי, בהשקעה של למעלה ממיליארד ₪, לצורך רכש ושיפוץ דירות לאוכלוסיות נזקקות בכל רחבי הארץ", הוסיף.

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, ציין כי מדובר ב''פרויקט חשוב ביותר שממחיש את מחויבותה של הסוכנות היהודית לחיזוק החברה בישראל ולרווחתה. המחויבות הזו מקבלת היום בסיס מוצק של בטון ומלט – ואנחנו מקווים להתחיל בהקדם בביצוע התכנית. הגדלה מהירה של פתרונות הדיור לזכאי הדיור הציבורי היא יעד חברתי חיוני, ואני שמח שהסוכנות יכולה להוביל מבצע רחב היקף כזה, יד ביד עם ממשלת ישראל".