הביקורים יוגבלו? אילוסטרציה
הביקורים יוגבלו? אילוסטרציהצילום אילוסטרציה: Chen Leopold, פלאש 90

ועדת הבריאות של הכנסת קיימה היום (שני) דיון בנושא הידבקות יולדות בחיידק טורף בבית החולים "שיבא". הדיון התקיים לבקשת חברי הכנסת עאידה תומא סלימאן, יואל חסון ומירב בן ארי.

מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית חולים שיבא תל השומר, פרופ' גליה רהב, אמרה בדיון: "לא היתה שום התפרצות של חיידק טורף, אלא 4 מקרים שונים של כריתת רחם. רק במקרה של אחת החולות נמצא סוג מסוים של סטרפטוקוקוס, אשר נמצא לאחר מכן גם אצל רופא, בבדיקות שערכנו".

"כל שאר המקרים אינם קשורים. הרופא הזה בכלל נבדק בטעות, הוא לא היה ברשימה של מי שבא עם אותה חולה במגע, אלא נזכר שהניח יד על בטנה במהלך בדיקה. כלל לא בטוח שהוא זה שהדביק אותה. ליתר ביטחון, הרחקנו אותו ועוד אחות שנתגלה אצלה סטרפטוקוקוס בגרון. אשת הרופא, הנמצאת בהיריון, התגלתה אף היא כנשאית של חיידק טורף", הוסיפה.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, סיפר בדיון, "שוחחתי עם הרופא וחיזקתי אותו. הוא מרגיש רע מאוד, לוקח את זה מאוד קשה. יש להדגיש שחיידק הסטרפטוקוקוס הוא חיידק שנמצא אצל כולנו, והידבקות יכולה להיות מאחד לשני ולאו דווקא בבית חולים".

אפיץ המלצות לשטח להדגיש בפני נשים מהם סימני הזיהוי להידבקות, ואם מתגלה חשש, להנחות אותן להגיע למיון", הוסיף פרופ' אפק וציין כי לאחרונה אירעו שני מקרי הידבקות בחיידק טורף בבית החולים "סורוקה", ובעזרת טיפול אנטיביוטי מוגרה המחלה.

חברי הכנסת סופה לנדבר ויואל חסון הודיעו כי בכוונתם לקדם החלטה לצמצם משמעותית ביקורי אורחים במחלקות היולדות, על מנת לשמור על סביבה סטרילית מחיידקים ככל הניתן. יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף הודיע כי יתמוך ביוזמה זאת.

פרופ' רהב הוסיפה, "זו מחלה נדירה, 6 מקרים על מאה אלף לידות. הדבר היחיד היעיל כנגדה הוא שימוש במסכות פנים בעת טיפול, ומשרד הבריאות יכול להורות על כך. מסוכן לתת ליולדת אנטיביוטיקה לשם מניעה, ואין טעם לבצע בדיקות סקר בקרב הצוות הרפואי; זה לא נהוג בעולם ולא ניתן לדעת מתי תתרחש הידבקות".

ח"כ עאידה תומא-סלימאן ציינה במהלך הדיון כי מנסיונה האישי ומעדויות נשים נוספות, יש לעתים תחושה כי רופאים לא תמיד רגישים מספיק ומתייחסים לכריתת רחם כאל תהליך רפואי שיש לבצע, בלי לתת דעתם לתהליך הנפשי הקשה שעל הנשים לעבור. חבריה לסיעה, חברי הכנסת אחמד טיבי ועבדאללה אבו-מערוף, רופאים במקצועם, טענו כי כריתות רחם מתבצעות רק במקרים קיצוניים של חוסר ברירה.